Ohňostroje, rakety a petardy na horách - 13.9.2010

 

Snaha správců Krkonošského národního parku o zmírnění nadměrného hluku a osvětlení ze zábavní pyrotechniky a dalších světelných efektů zatím moc úspěšná není. Z devětadvaceti oslovených krkonošských obcí vyšla ochranářům vstříc jen Pec pod Sněžkou.

ohňostroje pod můstky

Nadměrný hluk, osvětlení ze zábavní pyrotechniky a další světelné efekty na noční obloze jsou pro zvěř, která volně žije v horách, velkou zátěží. Ochranáři Krkonošského národního parku proto vyzvali představitele měst a obcí, které na území leží, ke spolupráci, jak skoncovat s tímto nešvarem.

„Pokud chceme, aby místní občané a turisté měli možnost vídat volně žijící zvířata, pak si ji zde musíme umět udržet a vytvořit jim domov,“ řekl pro ČTK Jan Hřebačka.

Z devětadvaceti oslovených krkonošských obcí vyšla ochranářům vstříc jen Pec pod Sněžkou.
Město Pec pod Sněžkou se tedy stalo průkopníkem pro společnou ochranu krkonošské fauny. Vydanou vyhláškou zakazuje narušení veřejného pořádku v obci, který by byl v rozporu s dobrými mravy, ochranou bezpečnosti, zdraví a majetku, a také provozování zábavné pyrotechniky. Jedinou výjimkou, kterou na svém zasedání schválili zastupitelé v horském středisku, je každoročně Silvestr, aby návštěvníci mohli tradičním způsobem přivítat konec roku. Časové vymezení trvá patnáct hodin, tedy vždy 31. prosince od 15 hodin do 1. ledna, šesté hodiny ranní.

Jak je to v Harrachově?
„Projednávali jsme to na zastupitelstvu. Převážil však názor, že vyhláška je hezká věc, ale potom je také potřeba vymáhat její dodržování. A nedokázali jsme si představit, jak bychom to dělali. Nemáme městskou policii a přijímat vyhlášku pro vyhlášku nemá smysl. Byl by to jen zbytečný cár papíru,“ řekl starosta Harrachova Tomáš Ploc.

Pod petici, která ohňostroje odsuzuje, se v Harrachově v roce 2007 podepsalo více než sto místních lidí. více zde


Ochranáři to ale nevzdávají

„V Peci nařízení platí již od 1. dubna tohoto roku. Do jisté míry jsem zklamán, že ostatní dosud vůbec nezareagovali,“ komentoval snažení ochranářů přírody ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka, který přesto věří, že se ostatní do budoucna přidají. „Koncem září budeme mít společné zasedání s představiteli krkonošských obcí. Tam chceme o tomto problému opět hovořit a starostům znovu podrobně vysvětlit, co a hlavně proč to po nich chceme,“ dodal Drahný.

Níže vám přinášíme zajímavý komentář, který vyšel v časopise Krkonoše - Jizerské hory

Bez rachejtlí
Jan Stejskal

Zubama jsem skřípal ještě pěknou chvíli po tom, co dozněly poslední rány. Už už se mi dařilo uspat malou dcerku, když si někdo vzpomněl, že zrovna teď je pro pozvednutí nálady potřeba odpálit pár dělbuchů. Ano, chápu, že žiju v turistickém středisku, kde se návštěvníci občas potřebují uvolnit, ale to máme tohle střílení snášet několikrát za měsíc?
Jak se ukázalo, nebyl jsem tenkrát sám, komu to lezlo na nervy, a zábavná pyrotechnika se dostala na přetřes v komisi pro životní prostředí našeho západokrkonošského velkoměsta. Tam se ovšem, řečeno dnešním politickým žargonem, „nenašlo dost vůle“, takže nahodilé střílení rachejtlí, kdy a kde koho napadne, zakázáno nebylo. Svou roli v tom možná sehrálo i to, že jeden z členů zastupitelstva se na pořádání podobných trachtací podílel. Abych byl ale spravedlivý – hlavním důvodem pravděpodobně bylo, že zákaz by stejně neměl kdo kontrolovat, a na co mít vyhlášku, jejíž dodržování není možné vynutit?
To v Peci pod Sněžkou tak bojácní nebyli a letos v březnu jako v první krkonošské obci zakázali používání zábavné pyrotechniky. Zadovádět s rachejtlemi si lidé mohou pouze na Silvestra, po zbytek roku jedině na vyhrazeném místě na kraji obce. Vyhláška vznikla z popudu místních lidí a zastupitelstvo ji odsouhlasilo jednomyslně. Starosta Pece Alan Tomášek k tomu přidává, že tenhle druh zábavy do jejich rekreačního střediska prostě nepatří.
Vidím to stejně. Některé návštěvníky k nám sice možná táhne příslib hlučného povyražení, ti ale nemůžou kašlat na ostatní a znepříjemňovat život jak místním, tak dalším turistům, kteří v horách hledají spíš ticho a klid. A navíc – zatím jsme se bavili jen o lidech, jenomže ten vlezlý hluk přece vadí i zvířatům. Už je to pár let, co jsme na věčnost vyprovodili naši fenu, přesto si dost živě vybavuji, jak ji randál z pyrotechniky vždycky k smrti vyděsil. A spousta zvířat se při těch salvách musí cítit podobně jako psi.
Blahopřeju proto Peci k jejich rozhodnutí. Mají tam městskou policii, takže dodržování vyhlášky má kdo kontrolovat; jenomže ani tak to nebude jednoduché. Těžko si třeba představit, jak budou strážníci na nějaké vzdálené chatě ráno vyzvídat, kdo že to tam v noci teda střílel. Ale jak říká starosta Tomášek, od dubna, kdy vyhláška vstoupila v platnost, zatím její porušení vůbec řešit nemuseli. Rachejtle ustaly a starosta je přesvědčený, že už jen to, že obec dala vyhláškou svůj postoj jasně najevo, mělo smysl a přineslo účinek.
Něco na tom asi bude, protože nějaký čas po projednání v oné komisi ustalo střílení i u nás v Harrachově, ačkoli komise samotná se proti pyrotechnice nijak nevyslovila. Sám bych byl sice rád, kdyby harrachovští i další krkonošští zastupitelé sebrali odvahu a rovněž jasně řekli, že zábavná pyrotechnika má u nás místo jen na Silvestra, možná ale opravdu stačilo jen o celém problému začít veřejně mluvit, aby nám došlo, že ticha je dobré si vážit. A to jak kvůli nám samotným, tak kvůli dalším bytostem, které tu žijí s námi.

Časopis Krkonoše - Jizerské hory


[ dh ] zdroje: Časopis Krkonoše - Jizerské hory. mfdnes
© 1999 - 2010 dh webdesign | www.d-h.cz |