Harrachov rozdělil plot - 3.1.2009

 

Tady se někdo pomátl, diví se turisté, když chtějí po cestě na Kaml dojít k bobové dráze, ale narazí na vysoký plot s ostnatým drátem a musí obcházet část Harrachova. Plot kolem kdysi slavné Sklářské chalupy rozdělil před několika týdny město na dvě části.

Lidé se kvůli oplocení nedostanou na poštu či úřad. Majitelka chalupy totiž ohradila i cestu, která vede přes její pozemky.

Naštvaní jsou i místní obyvatelé, kvůli plotu se nedostanou z Anenského údolí či Nového světa na poštu či úřad a musí oblast obcházet. Trasu přes Hřebínek přitom využívali desítky let. „Je to ostuda Harrachova,“ komentovala problém asi čtyřicetiletá obyvatelka Harrachova. Před časem se podle ní v plotu objevila díra, kterou se dalo projít. „Už tam ale není.“ Upozornila také na to, že turisty či místní obyvatele z cesty vyháněl opakovaně muž. „Choval se přitom velmi neurvale.“ Stejně problémy kolem Sklářské chalupy, kdysi vyhlášené diskotéky, popisovali i další lidé z Harrachova.

na Kamlu -  Plot Plot Harrachov

Harrachov rozdělil plot

„Říkáme tomu „berlínská zeď“, protože plot rozdělil město na dvě části. Neumím to pochopit, navíc se to stalo v hlavní zimní turistické sezoně, co si o tom asi mohou myslet cizinci?“ reagoval na situaci Vít Moudrý, jednatel společnosti První bobová, která v Harrachově provozuje bobovou dráhu.

„Pokud by nad Sklářskou chalupou hořelo, jak se tam dostanou hasiči? Kus vedle je skokanský můstek, jak se k němu dostane záchranka, horská služba nebo policie,“ zdůraznil.

Majitelka Sklářské chalupy případ nekomentovala. Na tanvaldském telefonu její rodiny nějaká žena úsečně reagovala na pár otázek, neumožnila kontaktovat majitelku chalupy a telefon položila. „Ten plot je na našem pozemku. Cesta není v katastrální mapě, tak proč se o tom vůbec bavíme,“ řekla pouze a hovor ukončila.

Radnice se problémy snaží řešit. Cesta ovšem není v katastrálních mapách, přestože desítky let skutečně existuje. A to je hlavní problém. „Prověřujeme právní okolnosti tohoto případu, zda někde nedošlo k chybě. Snažili jsme se s majiteli jednat, dokonce jsme plánovali trojsměnu pozemků, ale nakonec z toho sešlo,“ řekl místostarosta Harrachova Přemek Vodseďálek. „Je to problém. Jeden ze sousedů se například kvůli plotu nemůže dostat na svůj pozemek,“ dodal s tím, že do půl roku by chtěl kauzu nějak vyřešit.Plot Harrachov

Město vypracovalo plán lesoparku s běžkařskými trasami či cestami pro cyklisty. Projekt ale pozastavilo kvůli plotu.

Nejde však jen o samotný průchod. Město vypracovalo před časem projekt a stavební dokumentaci, podle níž chtělo v lese na Hřebínku vybudovat lesopark s běžkařskými trasami či cestami pro cyklisty. „Již jsme na to chtěli shánět peníze, ale pozastavili jsme projekt kvůli plotu,“ řekl starosta Harrachova Tomáš Ploc.

O případu jednali na začátku listopadu zastupitelé (v programu i na prosincovém jednání ). Tehdy se jim na stůl dostaly tři verze řešení, které vzešly z jednání s majitelem Sklářské chalupy. Variantu, že by chalupu město koupilo za dvacet milionů zastupitelé neschválili stejně jako návrh, že by Harrachov majiteli platil za cestu měsíční pronájem ve výši čtyřiceti tisíc korun, k tomu náklady na údržbu a náklady na vybudování plotu. Město tak bude s majiteli dál jednat.

 

Na téma plotu můžete diskutovat v již probíhající diskusi


[ dh ] zdroj: MF dnes
© 1999 - 2010 dh webdesign | www.d-h.cz |