Šindelka 2. díl - 4.3.2005

 
Lesnická a myslivecká expozice v Harrachově


Otevřeno je  9–12 a 13–17 h, cena vstupného pouhých 20 a 10 korun
.

Jak už napovídá název, expozice je rozdělena na dvě části – přízemí se zabývá lesnickou problematikou, zatímco patro je věnováno myslivosti. Zveme vás na malou exkurzi. Hned za vchodem vás za pultíkem uvítá jeden ze dvou ochotných pracovníků, kteří expozici obsluhují, kromě vstupenek vám dají či prodají i veškeré tiskoviny vydané Správou. Prvním zastavením hned naproti pultíku je seznámení s historií Šindelky.

Názorné a živé představení šindelářské výroby zajišťuje, podobně jako na dalších třech místech přízemí, videoprojekce. Filmy jsou (až na jedinou výjimku) beze zvuku, aby se návštěvníci sledující jinou část expozice navzájem nerušili. Lesnická problematika je rozdělena na dvanáct témat, ilustrovaných obrázky, texty i trojrozměrnými exponáty. V této části expozice se zřejmě bude největší pozornosti těšit model plavení dřeva se zurčící vodou, dřevěnými „kládami“ a vypustitelnou přehrádkou – klauzou. Největší plochu přízemí zabírá figurína svážkaře se saněmi naloženými poleny. Další ze čtyř figur je trhač šišek, lezoucí pomocí stupaček po kmeni do koruny stromu. Smrk „prorůstá“ z přízemí do patra; my vystoupáme vzhůru po mnohem pohodlnějších schodech.

Patro Šindelky je věnováno myslivosti. Hned na kraji nás přivítají dvě figury: lovec na posedu z doby téměř současné a hraběcí lesník ve slavnostní uniformě z 2. poloviny 19. století. Ten hlídá několik vycpanin savců a ptáků, umístěných do jejich horského prostředí. Hned vedle je miniaturní kinosálek s projekcí krásných záběrů z přírody, doplněných hudebním doprovodem. Velkou část útulného podkrovního prostoru vyplňuje 12 vitrín s tematikou myslivosti od historie po současnost: připomeneme si myslivecké tradice, lovnou zvěř, lovecké zbraně a psy, myslivost v umění a běžném životě a další témata. Také si můžete vyzkoušet své znalosti v rozpoznávání stop zvířat, na čelní stěně lze na shozech sledovat osm let vývoje paroží jelena. Největší atrakcí – zvláště pro dětské návštěvníky – však bude prostor „přezimovací obůrky“, kde se kolem krmelce s různými druhy krmení sešlo několik lesních zvířat. Jelen, srnec, divočák, liška, zajíc a ptáci – celkem 14 vycpanin, přičemž v celé expozici jich lze napočítat 32.

Duchovní otec expozice ing. Kadleček nám prozradil několik zajímavostí z její přípravy; například co bylo při shánění exponátů největším oříškem. „Problematický byl od samého počátku jelen v obůrce,“ líčí trampoty ing. Kadleček. „Těžké bylo vůbec sehnat preparátora, který by byl ochoten tak velké zvíře vycpat. Nakonec jsem našel vycpavače v Ostravě, kteří si jelena přijeli i stáhnout, vydělali kůži a vypreparovali. Potíž však byla s transportem, protože jelen se měl stěhovat vestoje. Jenže pak v úvahu připadal jen nepřijatelně drahý velký kamion. Nechal jsem jelena na výšku změřit, bylo to 178 cm.

Když jsme proměřili šířku služebního skříňového Peugeota, vyšlo 181 cm. Tedy „celé“ tři centimetry vůle. Jelena nakonec šikovný řidič pan Jiřička krásně bez poškození dovezl vleže na matracích, vynesení do patra už bylo skoro hračkou.“ Pak ještě s úsměvem dodává: „Zestárl jsem u toho aspoň o pět let, protože sehnat všechny věci do expozice nebylo vůbec jednoduché. Nebývalou měrou nám pomohla konzervátorka vrchlabského Krkonošského muzea paní Jana Aubrechtová, která většinu nářadí a mnohé další předměty vyčistila, nakonzervovala a uvedla do stavu výstavního. Některé exponáty jsou z muzea vypůjčené.“

Lesnická a myslivecká expozice je jediná svého druhu široko daleko. Mysliveckou expozici najdete na zámečku Ohrada v jižních Čechách, muzeum tohoto druhu chystají Lesy České republiky v Rožnově pod Radhoštěm. Návštěvníkům Harrachova se otevřením expozice výrazně rozšířily možnosti, jak se vyžít nejen sportovně, ale jak také rozšířit své vědomosti nebo jenom kam zajít pro zpestření pobytu třeba v době nepříznivého počasí. Tím spíš, že expozice je koncipována tak, aby obsah byl srozumitelný každému návštěvníkovi. Příznivé jsou také otevírací doba a vstupné: otevřeno je denně kromě pondělí 9–12 a 13–17hod, cena vstupného pouhých 20 a 10 korun.

Šindelka tak doplňuje sklářské muzeum a hornickou expozici o další obory lidské činnosti, které jsou pro horské městečko Harrachov typické.

zdoj: krkonose.krnap.cz
DH


Šindelka 1. díl
Lesnická a myslivecká expozice v Harrachově


© 1999 - 2010 dh webdesign | www.d-h.cz |