Zpět      Tisk     Všechny články

300 let Harrachovské sklárny

28.2.2012 v 19:54

V nejstarší sklárně v zemi i na světě můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu, která je poháněna stejně jako před sto lety vodní turbinou.

sklárna harrachov Sklárna harrachov
Harrachovská sklárna slaví 300 let trvání

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako před sto lety vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly. „V brusírně se zachovala tradiční výroba, kdy se sklo nebrousí diamanty, ale pomocí přírodních kamenů, tak jako kdysi. To už děláme jako jediní nejen u nás, ale patrně na celém světě,“ uvedl současný majitel sklárny František Novosad.

sklárna pohlednice

Obdivovat tu můžete výrobu křišťálových lustrů, ale i výrobu užitkového skla včetně luxusních nápojových souprav.

Skláře pozdraví i sám Krakonoš
Oslavy pojali harrachovští obyvatelé vskutku velkolepě. Zahájí je příchod Krakonoše, který počátkem března vítá v Harrachově jaro, poté co se se svou suitou vydá průvodem z nádvoří sklárny.
Na hlavní sezónu pak Harrachovští chystají Sklářské sympozium. „Pozvali jsme sem nejlepší skláře z celé republiky. Moc jich už ale nezbývá,“ prozradil František Novosad, podle kterého se tu představí například sklárny Moser, Ajeto i mistři ze zanikajících výroben.
Sklářské slavnosti se budou konat 26. května a následně bude ve zdejším muzeu, které se nachází v původní sklárně, mimochodem ve své době první kamenné budově západní části Krkonoš, vystaveny práce jednotlivých sklářských mistrů. Ty obohatí unikátní sbírku zdejšího muzea, čítající na pět tisíc kousků. Některé podle odborníků už dnešními technologiemi nejdou vůbec vyrobit.

Nejstarší sklárna v zemi i na světě se chlubí tradiční výrobou broušeného i hutní skla. Turisty láká na pivo a dokonce i na pivní lázně. www.sklarnaharrachov.cz www.pivovarharrachov.cz Harrachov byl sklářskou velmocí

sklo harrachov

Ještě předtím však tradici výroby skla v Krkonoších přiblíží velká výstava, kterou 19. května zahájí pražské Umělecko průmyslové muzeum. Význam harrachovské sklárny byl obrovský. Po celé 19. století patřila díky svému řediteli Johannu Pohlovi, který byl nejen výtečný technolog a výtvarník, ale především skvělý organizátor, k absolutním špičkám v Evropě. Předstihla renomované výrobce ve Francii a Anglii a své výrobky díky vysoké kvalitě vyvážela nejen do celé Evropy, ale i do zámoří.

„Johann Pohl velice dbal na kvalitu. Když si vezmete, jak složitě výroba sklářských hutí v polovině 19. století probíhala bez elektřiny, bez plynu, je to obdivuhodné,“ přiblížil kurátor výstavy Jan Schettner.

Z Prahy zamíří sklo do Jablonce

Kromě broušeného skla se později prezentovala i vysokou kvalitou skla secesního. Dobře fungovala ještě za 1. republiky a po převratu se tam, jako jedné z mála skláren u nás, podle Schettnera, zachovala ruční výroba. Výstava podle jeho slov obsáhne zhruba 400 exponátů nejen ze sbírek Umělecko-průmyslového muzea, ale i dalších českých muzeí. Vzorky slíbilo zapůjčit i to v německém Pasově.

Z Prahy by měla výstava putovat do Plzně, na sklonku roku do Jablonce nad Nisou. O tom, jak obrovskou důležitost organizátoři prezentaci harrachovské sklárny přikládají, svědčí mimo jiné i katalog k výstavě, na němž se podílela i světově uznávaná badatelka, nedávno zesnulá historička umění Jarmila Brožová. Dnes se harrachovská sklárny už nezaměřuje pouze na samotnou výrobu, ale především na prezentaci tohoto tradičního řemesla. Ročně sem proudí za poznáním, jak se foukané či broušené sklo vyrábí, stovky turistů. „Příjmy z turistiky tvoří asi třetinu našich tržeb a jsou mnohem stabilnější než tržby z prodeje skla,“ potvrdil současný majitel František Novosad ČTK.

brusírna
Sto let stará brusírna je stále poháněna vodní turbinou. VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA »

Před deseti lety tu začaly také s výrobou piva. Přistavěli minipivovar a restauraci. Z ní je možné prosklenou stěnou sledovat práci harrachovských sklářů.

Přímo v restauraci je také umístěna „varna“, takže místní kvasnicové pivo se vaří přímo před očima hostů. Blahodárné účinky piva, sladu a vody z vlastní studny na lidský organizmus mohou ale ocenit nejen samotní konzumenti, ale i návštěvníci zdejších pivních lázní. Ty jsou totiž další atrakcí historické sklárny v Harrachově.


ik

Historie sklářství v Harrachově

ik

Odpočinek v pivní lázni

ik

Sklárna Novosad a syn v Harrachově

ik

Sklářské exkurze

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS