Zpět      Tisk     Všechny články

František všechny převálcoval

9.2.2011 v 09:09

Skvělá zpráva dorazila koncem minulého týdne z jihočeského Tábora. Absolutním vítězem čtyřdenních (1.-4.2.2011) 21. táborských Slavností piva a minerálních vod se stal světlý ležák František z harrachovského minipivovaru sklárny Novosad.

Degustátoři mu při finální ochutnávce dali nejvíce hlasů, když hodnotili vítěze všech dvaceti kategorií. Ještě předtím tento vzorek piva zvítězil ve své základní kategorii – světlý ležák z minipivovaru. V této kategorii soutěžilo téměř padesát vzorků.

Libor SoukupSládek Libor Soukup

Sládek Libor Soukup je jediným zaměstnancem minipivovaru.

Světlý ležák František získal ohodnocení Extra pivní pečeť, což se doposud v této soutěži nikdy nepodařilo žádnému z minipivovarů. V porovnání vítězů všech kategorií skončil na druhém místě šestnáctistupňový slovenský banskobystrický Urpiner a třetí příčku obsadil černý ležák s jemnými kvasnicemi z pivovaru Bernard v Humpolci na Pelhřimovsku.
Na táborských Slavnostech piva a minerálních vod se představilo přes 100 pivovarů z Česka a zahraničí. Degustátoři celkem ochutnali na 460 vzorků. Piva do soutěží zaslali výrobci ze 13 zemí, mimo jiné například také třeba z Německa, Belgie, Běloruska, Nizozemska, Japonska, Kazachstánu, Maďarska, Polska, Portugalska, Rakouska, Ruska a Skotska.

Reprezentační slavnosti piva v Táboře - největší setkání pivovarníků a výrobců piva u nás, zůstává jak odbornou degustační soutěží pro desítky pivovarů z České republiky a ze zahraničí, tak populárním setkáním milovníků zlatého moku nad stovkami druhů piva. Od ostatních podobných se liší především svou soutěžní částí, kdy v anonymních degustacích odborníci pod dohledem certifikačních společností hodnotí dodané vzorky piva.

pivo FrantišekDo degustační soutěže o titul Zlatá pivní pečeť se letos přihlásilo celkem 92 pivovarů. Byly mezi nimi tuzemské i nadnárodní pivovary, pivovarské domy a minipivovary. O prestižní ocenění usilovalo několik stovek piv ve 21 kategoriích. Degustace, kterých se účastní také sládci pivovarů, jsou díky naprosté anonymitě a kontrole maximálně objektivní a oficiálně garantované odbornými autoritami. Soutěže piva certifikuje světově renomovaná společnost Bureau Veritas Czech Republic a Státní zemědělská a potravinářská inspekce České republiky. V letošním ročníku s pořadateli navíc spolupracovali také odborníci Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského v Praze, Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a Střední průmyslové školy potravinářských technologií z Prahy.
Místem konání akce je táborský hotel Palcát.

Vítězné pivo může široká veřejnost ochutnat v pivovarské restauraci harrachovské sklárny. Tam i v recepci podniku lze zakoupit tuto lahodnou dvanáctku stočenou i do originálních plastových láhví. Nikde jinde vzhledem na kapacitu pivovaru není k dostání.
M. Soukup

 

Rozhovor z F. Novosadem

 

[ dh ] http://www.slavnostipivatabor.cz

 

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS