Zpět      Tisk     Všechny články

Malebná pikniková místa

8.7.2013 v 16:48

Harrachov a okolí: romantické krajiny a malebná místa lákají k výletům. Pojďme navštívit turisticky nejzajímavější místa, kde najdete i spousty míst vhodných k posezení či piknikování.

Vyjděte do přírody, najděte nejkrásnější zelený koutek, rozložte deku a pochutnejte si na cokoliv máte chuť. Vždyť v nádherném letním počasí je hřích zůstat doma a navíc, venku vám bude chutnat lépe. Mnohem zajímavější, než-li piknik v městském parku, pro vás bude zajít si někam dále, najít si to své místečko, kde vás nebude nikdo rušit a kam se můžete třeba i vracet. Oním místem může být nejen opuštěná louka, ale třeba i skrytý koutek v horách, les nebo jiné romantické místo, kam se můžete vydat na výlet.

Pikniková místa

1. Mumlava

Mumlava

Místo je cca 100 m nad hranou Mumlavského vodopádu, na pravém břehu Mumlavy. Jedná se o tzv. Obří hrnce (označeno na místě cedulí). Místo je tvořeno plochou skalou. Vzdálenost od Harrachova cca 2 km, lehká cesta, místo je dost frekventované.
GPS souřadnice: N50-46.240, E015-27.349

Variantně lze piknikovat podél levého břehu Mumlavy, cca 50 m pod mumlavským vodopádem – směrem k mostku nad apartmány.

 

2. Janova Skála

Místo je přímo pod Janovou skalou a je osazeno dvěma stolky s lavicemi. Přístup je po turistické cestě z Čertovy hory na Studenov (modrá značka). Lze využít lanovky (pak je vzdálenost cca 1,5 km) nebo jít pěšky od hotelu (vzdálenost cca 3 km a převýšení 400m). Od vrcholové stanice lanovky se jedná o lehkou a pohodlnou cestu lesem. Vlastní místo je na mapách označeno jako rozhledové – je uprostřed lesa pouze z vrcholu skály je omezený výhled na jih.
GPS souřadnice: N50-45.209, E015-26.292

Variantní piknik pro ty, co rádi posedí v přírodě uprostřed lesa najdeme cca 800 m dále směrem na Studenov. Malý travnatý plácek cca 80 m od cesty skýtá naprosté soukromí, najít jej můžeme s pomocí GPS
GPS souřadnice: N50-44.990, E015-26.468

 

3. Studenov

Piknik v Harrachově

Horské sedlo mezi Čertovým vrchem a Ručičkami je dalších cca 1 km od Janovy skály. Najdeme tu restauraci a také pěkné výhledy směrem na jih k Rokytnici. Piknikové místo je cca 100 m pod restaurací na horské louce pod vzrostlými buky – možností je tu ale více. Krásné výhledy!
GPS souřadnice: N50-44.864, E015-26.790

 

4. Rozhledna Štěpánka

Rozhledna Štěpánka nabízí nádherné výhledy na Krkonoše i Jizerské Hory. Přístup je snadný – od Turnovské chaty, kam se dá dojet autem, je to cca 200m. Vyrazit ale můžeme z Kořenovského sedla po zelené značce – potom počítejme s cca 2 km cesty do kopce. Piknikovací místo najdeme cca 50 m od rozhledny na malém paloučku, jedná se o poměrně klidné místo.
GPS souřadnice: N50-44.803, E015-21.950

 

5. Bílá skála

Bílá skála

Nádherná a jedinečná lokalita se nachází cca 1 km od rozhledny Štěpánka. Vrchol je posázený bílými křemennými balvany, skalami a policemi, na kterých můžeme piknikovat. Pěkné rozhledy na všechny strany. Přístup je po lesní cestě k Hutterově kříži, odkud posledních 100 m musíme prudce do kopce po krkolomné stezce, neznačeno. Odměnou bude klidné místo bez dalších návštěvníků.
GPS souřadnice: N50-44.389, E015-22.550

 

6. Soutok Jizery a Jizerky

Toto místo patří k nejhezčím koutům Jizerských hor, jeho nevýhodou je poměrně velká návštěvnost – cca 100 m od místa vede turistická stezka. Místo najdeme přesně na soutoku Jizery a potoka Jizerka, cca 100 m od turistického přechodu Jizerka-Orle. Přístup je autem na placené a hlídané parkoviště Jizerka (Chata pod Bukovcem), odtud po turistické značce směr Orle, cca 2,5 km cesty, většinou z kopce. V oblasti je dostatek dalších turistických tras (např. výstup na Bukovec) a lze kombinovat i s cyklistikou. Nádherný romantický kout, doporučuji mimo víkendy.
GPS souřadnice: N50-48.937, E015-22.219

 

7. Orle

Orle

Toto místo se nachází v Polsku, cca 1 km od předchozího – přejdeme Jizeru po lávce a pokračujeme po zelené značce směr Orle. Místo je na kraji lesa, cca 200 m od restaurace Orle. Hezké výhledy na polskou část Jizerek.
GPS souřadnice: N50-48.927, E015-22.801

 

8. Jizera - Mýtiny

Divoké a romantické místo na břehu Jizery, možno nalézt pouze s GPS. Přístup je autem od hotelu Sport-Ski (skiareál Mýtiny) nebo pěšky po červené od železniční stanice Harrachov. Vydejte se přes most a dále proti proudu řeky po červené značce a po cca 600m sejděte k řece. Vlastní místo je na některém z velkých balvanů přímo u řeky.
GPS souřadnice: N50-46.511, E015-22.733

 

9. Jizera - Mýtiny

Alternativní místo předchozímu, které můžeme najít i bez GPS najdeme na opačném břehu Jizery, cca 700 m od hotelu Sport-Ski. Tentokrát půjdeme po neznačené lesní cestě po levém břehu Jizery. Místo je cca 20 m od cesty a tvoří jej hezká písečná pláž.
GPS souřadnice: N50-46.533, E015-22.623

 

 
DALŠÍ TIPY NA VÝLETY V OKOLÍ

Tipy na výlety (nejen) autem
Pojďme navštívit turisticky nejzajímavější místa Jizerských hor.

Autem na Černou Studnici a odtud pěšky po Černostudničním hřebenu na vyhlídku Terezínka nad Tanvaldem a stejnou cestou zpět.
Za půvaby odvrácené strany Krkonoš aneb jaro na kole. Pohoří protínají stovky kilometrů stezek určených nejen pro zkušené "bikery", ale i pro rodiny s dětmi...    
Hrad Trosky je jedním z nejnavštěvovanějších hradů v České republice. Tato památka je zasazena do malebné krajiny...
Přijměte pozvání do mikroregionu Pojizeří, kraje řeky Jizery, hlubokých údolí a dalekých rozhledů  Horní Pojizeří
Na Bramberku u Lučan (787 m.n.m), můžeme obdivovat 21 metrů vysokou rozhlednu z žulových kvádrů Vidět odsud bývá také například Sněžka, Černá hora, Bezděz i Ještěd.

 

[ dh ] Zdroj: Jan Hocek, Inspira Travel

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS