Zpět      Tisk     Všechny články

Tipy na výlety (nejen) autem

1.7.2013 v 15:01

Okolí Harrachova: romantické krajiny a malebná místa lákají k celodenním výletům. Pojďme navštívit turisticky nejzajímavější místa Jizerských hor.

 

Hejnice - Chrám Navštívení Panny Marie

Hejnice

Jedná se o významné poutní místo, které je považováno za jedno z nejkrásnějších poutních míst u nás, především díky hřebenům Jizerských hor, které se majestátně tyčí za bazilikou a vytváří tak překrásnou přírodní scenérii. K bazilice patří také přilehlý františkánský klášter, ve kterém sídlí Mezinárodní centrum duchovní obnovy.

Smědava, Bílý Potok pod Smrkem

Turisty velmi oblíbená samota s horskou chatou na severovýchodním svahu Jizery. První objekt tu stál již v roce 1814, novější budova byla postavena v roce 1841 a její součástí byla i strážnice financů (celníků). Později změnila účel na ubytovnu lesních dělníků a v roce 1932 vyhořela. Také krásný lovecký zámeček Clam-Gallasů z roku 1910 skončil roku 1969 v plamenech. Současná chata Smědava, která je oblíbeným místem občerstvení pro turisty, byla postavena na místě původní v roce 1935. V zimě je Smědava posledním místem, kde se protahují cesty směrem od Hejnic. Z Tanvaldské strany kolem přehrady Souš je autem přístupná pouze v létě.

Lázně Libverda
Libverda

Každé lázně stojí alespoň za krátkou zastávku a procházku parky a kolonádami. Ani lázeňské oplatky by neměly chybět a pokud máte čas, můžete se předem objednat na nějakou tu kúru nebo masáž.
Restaurace Obří sud Kuriózní výletní restaurace z roku 1931 v ohybu silnice nad Lázněmi Libverda. Krásný výhled. V létě i venkovní posezení a kiosky.

Přehrada Souš / Protržená přehrada (nádrž Bílá Desná)

Jde o vodní díla různých osudů, jež leží v samém srdci Jizerských hor. Každá měla jiný osud a jinak se podepsala do dějin kraje. Zatímco v prvním případě se jedná o stále funkční vodní dílo, návštěva přehrady na říčce Bílá Desná působí jako memento téměř sto let staré tragédie.Vydáme-li se k přehradám, necháme automobil nejspíše na malém parkovišti pod hrází přehrady Souš. Informační tabule o přehradě se nachází hned vedle cesty, asi sto metrů od parkoviště.

Frýdlant
Frýdlant

Dominantou města s městskou památkovou rezervací je hrad a zámek na vysokém čedičovém vrchu, postavený Ronovici ve 13. století. Jeho nejstarší částí je tzv. Starý nebo Horní hrad s mohutnou, takřka 50 metrovou věží. Celý komplex stojí za návštěvu.

Osada Jizerka

Nejvýše položená obec v ČR, nejkrásnější zákoutí hor, srdce Jizerek - jedny z pár označení pro osadu Jizerka, jež leží na Malé Jizerské louce uprostřed Jizerských hor. Dominantou je nejvyšší čedičová vyvřelina ve střední Evropě, vrch zvaný Bukovec (1.005 m.n.m.). Je zde státní přírodní rezervace a prochází tudy (jako i celou Jizerkou) naučná stezka. Jizerkou protéká stejnojmenný potok a také Safírový potůček, na němž bývalo vyhlášené naleziště drahokamů (safírů, rubínů, chalcedonů, topasů, atd.). O historii a přírodním bohatství osady Jizerky a Jizerských hor se mnoho dozvíte při návštěvě muzea umístěného ve staré škole. Na soutoku Jizery a Jizerky cca 20 minut chůze od Pyramidy byl otevřen přechod pro pěší, cyklisty a běžkaře do Polska. Tím se zjednodušil přístup do polské části Jizerek a zkrátila cesta do západních Krkonoš.

Jizerky

Na Jizerku se lze autem nejlépe dostat silnicí okolo Smědavy a přehrady Souš, za níž odbočíme doleva na menší silničku směrem na Horní Polubný. V Horním Polubném  u kostela odbočíme  opět doleva na ještě užší silničku, která ovšem není nijak označena a nemá již žádnou odbočku a vede přímo na parkoviště u Jizerky. Z něj je pak do samotné obce asi 1 km. Pěšky je Jizerka dosažitelná i od Smědavy, vzdálenost přibližně 6 km a při cestě do Harrachova je možno navštívit lanové centrum.

 

 
DALŠÍ TIPY NA VÝLETY V OKOLÍ

Autem na Černou Studnici a odtud pěšky po Černostudničním hřebenu na vyhlídku Terezínka nad Tanvaldem a stejnou cestou zpět.
Za půvaby odvrácené strany Krkonoš aneb jaro na kole. Pohoří protínají stovky kilometrů stezek určených nejen pro zkušené "bikery", ale i pro rodiny s dětmi...    
Hrad Trosky je jedním z nejnavštěvovanějších hradů v České republice. Tato památka je zasazena do malebné krajiny...
Přijměte pozvání do mikroregionu Pojizeří, kraje řeky Jizery, hlubokých údolí a dalekých rozhledů  Horní Pojizeří
Na Bramberku u Lučan (787 m.n.m), můžeme obdivovat 21 metrů vysokou rozhlednu z žulových kvádrů Vidět odsud bývá také například Sněžka, Černá hora, Bezděz i Ještěd.

[ dh ]

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS