Zpět      Tisk     Všechny články

Krausovy pochody

28.1.2008 v 11:23

Jednou ze zvláštních osobností, které přitahovaly Krkonoše byl také vzdělaný intelektuál, astronom, kulturní mecenáš, známý propagátor a příznivec sportů Baron Artur Kraus (1854 - 1930).

Jen pár let poté, kdy na jilemnické panství hraběte Harracha lesní F. Reich a praktikant L. Šmíd. úspěšně prověřili lyže zaslané z Norska se v okolí Harrachova oddával lyžování (dokonce i v noci při měsíčku) právě Pardubický rodák baron Kraus.

Dalekohled v Pardubicích Hvězdárna

Počátkem 20. století zřídil baron v předposledním patře Pardubického zámku první astronomickou pozorovatelnu. Za necelých 20 let ji přemístil do svého domu čp. 19 Na staré poště (na třídě Míru vedle pasáže). Po čase rozhodl, že bude hvězdárna sloužit ke vzdělávání lidu – nazval ji Lidovou hvězdárnou a zdarma zpřístupnil široké veřejnosti. Byla zde i bohatá knihovna, která obsahovala řadu vzácných starých tisků a knihy měly nádherné umělecké vazby. Kraus sám pozoroval a zakresloval sluneční skvrny. Po jeho smrti byla hvězdárna rozprodána a nová už nevznikla.

Po dlouhé přestávce a několika marných pokusech se podařilo před šestnácti lety v roce 1992 obnovit v Pardubicích v nástavbě na Domu dětí a mládeže hvězdárnu, která nese Krausovo jméno. Současný vedoucí Hvězdárny v Pardubicích při DDM Delta, Petr Komárek a člen astronomické společnosti a vášnivý pozorovatel noční oblohy Petr Horálek přišli se zajímavým návrhem. Rozhodli o vzniku nové tradice astronomů v Pardubicích, ke které se bude moci kdokoliv dobrovolně přidat. Na počest pardubického rodáka a astronoma zahájili takzvané „Krausovy pochody“, které budou absolvovat vždy v zimě, pokud popřeje počasí. "I když baron Kraus především lyžoval, a to především v Harrachově, nebude snad příliš od věci akci pojmout jako libovolný pěší pochod po libovolné části Krkonoš; podmínkou je však příležitost pozorování nějakého astronomického úkazu či objektu." Pochody nebudou samozřejmě noční, ale v noci se vždy zakončí.

Cílem pro první ročník Krausova pochodu bylo "dobytí" Liščí hory. Zážitky s cesty, kterou doprovázelo zajímavé astronomické pozorování Vám nabídneme v příštím článku ještě tento týden.

Hvězdárna barona Artura Krause je pro pozorování otevřena pouze v případě příznivého počasí. Pokud nepřízeň počasí znemožňuje pozorování noční oblohy, je zajištěn náhradní program, který začíná po příchodu návštěvníků, nejpozději však půl hodiny po začátku otevírací doby

září čtvrtek 20:00 - 22:00
říjen, listopad středa, čtvrtek, pátek 19.00 – 21.00
prosinec, leden, únor středa, čtvrtek, pátek 18.00 – 20.00
březen středa, čtvrtek, pátek 19.00 – 21.00
duben, květen středa, čtvrtek, pátek 20.00 – 22.00
červen čtvrtek 20:00 - 22:00

VSTUPNÉ: DOSPĚLÍ 20 Kč, DĚTI (do 15 let) 10,-Kč Kontakt pro případné objednávky mimo uvedený čas a pro organizované kolektivy: E-mail: Petr Komárek, vedoucí hvězdárny, telefon: 466 310 563, 721 474 741


 

[ dh ] zdroj: P. Horálek

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS