Zpět      Tisk     Všechny články

Na běžkách bez hranic

28.12.2007 v 09:47

Vyznavači běžeckých lyžařských tras dostali díky vstupu Česka a Polska do schengenského prostoru příjemný vánoční dárek.

Díky tomu, že státní hranice jdou prakticky překročit nyní kdekoliv (s výjimkou druhé a první zóny KRNAP) se rozšířily obzory a možnosti propojení a úpravy běžeckých tras spojující Harrachov a známý lyžařský areál Jakuszyce. Od pátku 21. prosince 2007 je nově v provozu turistické hraniční překročení na Misarově cestě (uváděná též i jako cesta do Jizerek) a je také možné se zcela volně pohybovat na běžkách po doposud nefunkčních železničních kolejích, jež spojují Mýtiny s Jakuszycemi. O tom se ostatně mohl na vlastní kůži přesvědčit i harrachovský místostarosta Přemek Vodseďálek, jež byl za pomocí sněžného skútru dopraven do prostoru styku obou zemí na zmíněné železniční dráze. Právě v tomto místě byla v pátek 21. prosince 2007 symbolicky zahájena společná úprava běžeckých tratí. Ty budou v pravidelné péči strojové úpravy, kterou zajišťují harrachovský a jakuszycký sportovní areál.

  Jízda na skútru po kolejích

  Areál Jakuszyce

Tímto aktem dochází i faktickému propojení lyžařských tras Krkonošské a Jizerské magistrály, což v souhrnu čítá několik stovek kilometrů.

„Milovníci bílé stopy v zimní sezoně mohou z centra Harrachova využít dopravy městského linkového autobusu, který je dopraví na místní vlakové nádraží. Zde se mohou rozhodnout zda vystoupají několik set metrů k turistickému přechodu a nebo po nazutí lyží se vydají po starých kolejích vedoucích na polskou stranu. V obou případech lze v krátkém časovém horizontu dosáhnou polských tratí, na kterých se pořádá proslulý Běh Piastů. Zpět do Harrachova se pak mohou běžkaři dostat přes Misarovu cestu k biatlonovému areálu Kolečko“. Popisuje nové turistické možnosti harrachovský místostarosta Přemek Vodseďálek.

Horské středisko Harrachov se díky schengenskému prostoru od nynějška může chlubit titulem „Běžkařů ráj bez hranic“.  

 

[ dh ] M. Soukup   Mapa

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS