Zpět      Tisk     Všechny články

Pivní lázně a slavnosti

23.7.2007 v 08:57

Teprve čtvrté na světě a druhé v Česku, přesto svým způsobem unikátní. I tak se dají nazvat v sobotu 21. července 2007 otevřené harrachovské pivní lázně. To proto, že k léčebné terapii se zde bude využívat nepasterizované kvasnicové pivo z místního minipivovaru. Zbylé pivní lázně najdete zatím jen v německém Hale, rakouském Innsbrucku a Chodové Plané na západě Čech.

Celý léčebný proces bude mít následující podobu. Nejprve je naplněna pramenitou horskou vodou, která je bez jakýchkoliv chemických úprav. Do koupele se přidává deset litrů harrachovského piva – pět světlého ležáku a pět tmavého. Lázeň by měla mít 36 stupňů Celsia, je obohacena o drcený chmel a další bylinné ingredience. „Sama koupel trvá 20 až 25 minut a příznivě působí nejen na zvýšení srdeční činnosti a aktivaci krevního oběhu. Svaly a klouby se uvolní, prohřeje se pokožka a uvolní póry a tělo se celkově uvolní. Díky vysokému podílu vitamínu B, který obsažen v pivě a dalším vitamínům, přispívá koupel k regeneraci pokožky a omlazení celého těla“. Říká o léčebných účincích majitel harrachovské sklárny a pivních lázní František Novosad s dodatkem, že v rámci koupele a následné relaxace mají návštěvníci možnost pochutnat si na dvou malých servírovaných pivech.

Pivní lázně jsou součástí návštěvnické nabídky v současnosti nejstarší činné sklárny v Česku. „Sklárna  zásluhou Františka Novosada již několik let úspěšně mění svou strategii s cílem stát se živým skanzenem tradic českého fortelu. Od roku 2002 je její součástí minipivovar s restaurací, pivní lázně jsou tak další mozaikou pro zpestření pobytu v našem horském středisku“, říká harrachovský starosta Tomáš Ploc, jenž spolu s předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou, hejtmanem Libereckého kraje Petrem Skokanem a Pánem hor Krakonošem provoz pivních lázní zahájil.


Zahájení provozu lázní 
P. Sobotka, T. Ploc, P. Vodseďálek,
V. Cajthaml, P.Skokan, F. Novosad

Stalo se tak u příležitosti konání čtvrtých harrachovských pivních slavností, kde se mimo tamního piva tradičně představují i Svijanské a Vratislavické pivní moky. Tahákem letošní akce bylo bezesporu vystoupení kapely Ivana Mládka a jeho doprovodu. Zahrála tu však i Krkonošská dechovka, skupina Vivasong a U2 band revival. Soutěžilo se o ceny v tradičních disciplínách: jízdě na opilém kole, házení pivním sudem, pití piva či držení tupláku na čas. Představena byla i Bike trial show, došlo i na striptýz a závěrečný ohňostroj.

K objednávce léčebné terapie v pivních lázních můžete využít stánek www.sklarnaharrachov.cz

 

[dh] Zdroj: M. Soukup, P. Bůžek

Pivní lázně

Ve městě přibude nová turistická atrakce. Společnost Sklárna a minipivovar Novosad a syn tam buduje pivní lázně.

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS