Zpět      Tisk     Všechny články

Liberec-Harrachov-Jelení hora

10.7.2007 v 08:37

Polská strana má zájem do roku 2009 obnovit provoz na léta nevyužívané železniční trati z polské Jelení Hory přes Sklářskou Porebu do Harrachova a dál do Liberce.

Obnovení trati má tisícům polských fanoušků lyžování umožnit pohodlnou dopravu vlakem na mistrovství světa v klasickém lyžování, které se v Liberci uskuteční v únoru 2009.

O obnovení provozu na horské železnici mezi Harrachovem a Sklářskou Porebou usilují starostové z příhraničních oblastí obou zemí už od začátku 90. let, ale zatím marně. Dosud se na trati uskutečnilo jen několik příležitostných turistických jízd. Dlouho nepoužívaný úsek trati mezi českou hranicí a Sklářskou Porebou prověřovala před dvěma lety německá firma, která zpracovává studii proveditelnosti polské části projektu Regiotram Nisa. Zkušební jízda ukázala, že trať na polské straně není tak zničená, jak se původně předpokládalo. Další prověrka pak odhalila, že průjezdná je i trať ze Sklářské Poreby do Jelení Hory a dál do oblíbeného zimního střediska Karpacz.

S obnovením železničního spojení mezi českou a polskou částí Krkonoš počítá projekt regionální železnice Regiotram Nisa, který připravuje Liberecký kraj. V budoucnu by měl zajistit rychlé a pohodlné spojení mezi Žitavou a Libercem a také na druhou stranu do Krkonoš a dál do Polska. Náklady projektu se odhadují řádově na miliardy korun. Se spojením do Polska počítal původní projekt až ve třetí fázi, což by nemělo být dřív než za deset let. Zájem Poláků tak může celý záměr urychlit. To by podle vedení Libereckého kraje prospělo rozvoji turistiky na obou stranách hranice.

Zájem polské strany by mohl znamenat pro projekt Regiotram návrat do hry. Ministerstvo dopravy na něm totiž před časem zastavilo pro přílišnou neefektivnost práci, namísto něj se mělo začít upravovat původní železniční spojení.

Vlakové nádraží Harrachov 1925

[dh] zdroj: zelpage.cz foto:I.Zapletalík


Krakonošův expres - 4. leden 2006

Chtěli bychom letos několikrát vypravit vlak do Harrachova přímo z Žitavy a snad do budoucna ještě dál na polskou stranu

Česko-polská železnice - 18. březen 2005

Trať z Harrachova do Polska má šanci na obnovu

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS