Zpět      Tisk     Všechny články

Ski muzeum

1.4.2005 v 09:43

Vítězné poháry i medaile úspěšných harrachovských lyžařů jsou k vidění v novém
Ski muzeu v Harrachově.

Expozice mapuje vývoj harrachovského lyžování i místního lyžařského klubu. Návštěvníci si mohou prohlédnout ski staré více než sto let, ale i skokanskou výzbroj od padesátých let. „Není to žádná vědecká výstava, věci máme ze soukromých sbírek a některé z nich bylo celkem obtížné sehnat,“ říká Stanislav Slavík, který ski muzeum celý měsíc zařizoval.

První medaile a odznaky lyžařského klubu v Harrachově

Spousta exponátů je právě z jeho sbírky. „Celý život sbírám různé odznaky, tak jsem je teď uplatnil. Ale přijeli i lidé z jiných měst a nabídli nějaký cenný exponát ze své soukromé sbírky,“ zmínil. Velký prostor věnuje muzeum právě skokům na lyžích.

Pýchou i vzácností sbírky je sto dvacet centimetrů vysoký pohár určený pro vítěze mistrovství světa v letech na lyžích. Starý je přes dvacet let. „Za pozornost určitě stojí i první medaile a odznaky lyžařského klubu v Harrachově, a to jak českého, tak i německého. Některé pocházejí z dvacátých let,“ upozornil Slavík.

Ski muzeum není ve městě žádnou novinkou. Do června loňského roku fungovalo v centru města, pak ale muselo budovu opustit. „Museli jsme ho vystěhovat, protože dům nepatřil městu,“ podotkl Václav Cajthaml, starosta Harrachova.

Podle něj ale muzeum o přízeň návštěvníků určitě nepřijde, i když už není ve středu města. Naopak, díky tomu, že je ve stejných prostorách jako sklářské muzeum, mohou si zájemci prohlédnout obě expozice najednou. „Myslím, že lidi bude výstava určitě zajímat. Navíc mapuje historii pouze harrachovských sportovců a jejich úspěchů a že jich nebylo málo,“ podotkl Stanislav Slavík.

SKI Museum je ve stejných prostorách jako Muzeum SKLA

Souhlasí s ním i starosta. „Muzeum má svůj smysl. Je zároveň i síní slávy harrachovských lyžařům,“ prohlásil Václav Cajthaml.
Uvést ski muzeum do provozu, stálo radnici kolem sta tisíc korun.


Otevírací doba:

Pondělí - pátek 9.00 - 17.00
Sobota - neděle 9.00 - 13.00

 

zdroj: idnes.cz
foto:DH

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS