Zpět      Tisk     Všechny články

Šindelka 1. díl

18.1.2005 v 17:57

Nejnovějším zařízením, které Správa Krkonošského národního parku otevřela pro širokou veřejnost, je lesnická a myslivecká expozice v Harrachově. Najdete ji v budově, jejíž jméno je na první pohled poměrně neobvyklé – Šindelka. Tento název sice označuje stroj na výrobu šindelů, v Harrachově se tak ale říká celému domu, ve kterém se dříve oblíbená střešní krytina vyráběla od počátku 19. století až do 30. let století dvacátého.
Posledních 60 tisíc šindelů vyrobených v roce 1934 bylo použito na starou Labskou boudu. Kamenná Šindelka stojí v areálu bývalého lesního závodu poblíž autobusového nádraží.

V roce 2001 padl návrh na využití stavby pro lesnickou expozici. Objekt, který v minulých desetiletích sloužil jako sklad, si vyžádal důkladnou rekonstrukci – novou elektroinstalaci a vytápění, zavedení vody, nové podlahy... Výtvarný návrh nové expozice připravil Projektový atelier David z Liberce, autorem scénáře je ing. Petr Kadleček – zkušený lesník, který přímo zde v Harrachově „odsloužil“ dvacet (?) let. Ten se spolu s výtvarníky z oddělení propagace Správy KRNAP Michalem Šírem a Renatou Oppeltovou postaral o faktické naplnění vitrín a volných výstavních prostor. Ruku k dílu přiložili také pracovníci harrachovského terénního střediska Správy. Zkušební provoz byl zahájen 15. listopadu 2004, oficiální otevření proběhlo o měsíc později.

Nové harrachovské muzeum připravilo pro zahraniční turisty i tištěné průvodce v němčině a v polštině a později rovněž v angličtině. Je otevřené každý den od 9 do 12 a od 13 do 17.30 hodin. Vstupné činí 20 a 10 korun.

Příště vás pozveme na malou exkurzi.

 

 

 

zdoj: krkonose.krnap.cz
DH

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS