Zpět      Tisk     Všechny články

Zpravodaj občanů nemá editora

13.1.2005 v 12:12

Jako jednu z hlavních příčin, proč se rozhodl Zdeněk Novotný po dlouholeté spolupráci odejít z místních novin, uvedl dlouhodobé spory s radnicí. Také tvrdí, že mu představitelé města nepřiměřeně zasahovali do jeho práce.

"Starosta s tajemníkem mě v poslední době několikrát nařkli z toho, že list je tendenční. Začaly se v něm totiž často objevovat články proti výstavbě bytových domů. Byly sice ostré, ale občané se pod ně podepsali a já byl pouze editor," zdůraznil Novotný.

Nepodepsané, nebo vulgární příspěvky sám vyřazoval. Přesto vedení města redaktora kritizovalo. Prý i za to, že mluví s "nepohodlnými" lidmi.

Takovou verzi starosta Václav Cajthaml odmítá. Říká, že on osobně do novin vůbec nezasahoval.

"Nechci to moc komentovat, ale pan redaktor má taky máslo na hlavě. Některé věci vysvětluje jinak, než byly. Pravdou je, že některá vydání Harrachovských novin nebyla úplně vyvážená," uvedl starosta. Také on přiznává, že občas vycházely ostré články. Ale to prý nebyl důvod kritiky.

"Vedení města se nelíbilo, že redaktor nedal prostor druhé straně. Noviny by měly informovat objektivně," doplnil.

Situace se vyhrotila vznikem redakční rady. V listopadu ji zastupitelé jmenovali.

"Na potřebě redakční rady se shodla celá městská rada. Stejnou instituci mají tiskoviny i v ostatních městech. Kdo jiný by měl hlídat vyváženost a slušnost novin, než právě takovýto orgán," zdůvodnil vznik rady starosta. Podle Cajthamla je složená z nadstranických lidí.

Zdeněk Novotný byl jejím členem. Tvrdí, že bez jeho vědomí rada rozhodla, které články v listopadovém čísle mohou zůstat a které musí odstranit. Dokonce i části článků a odstavce.

"Bez udání důvodu jsem měl najednou poloprázdné noviny. Nemám zapotřebí připravovat měsíc jedno vydání, aby mi ho potom celé seškrtali. Takže jsem vedení města napsal, že ze zdravotních důvodů končím," dodal redaktor.

"Odchod redaktora Novotného měl sice i jiné, než zdravotní příčiny, ale nijak bych to nedramatizoval. Nakonec se své funkce zřekl sám," dodal starosta.

Druhým rokem redaktor dělal svou práci doma. "Město mi platilo určitý honorář a nutné výdaje. Postupně jsem si ale téměř všechno hradil sám, používal jsem vlastní auto, rostly mi náklady za telefony a internet," uvedl Novotný. To ale opravdu nebylo to nejdůležitější, proč s novinami přestal. Dalším důvodem odchodu byl údajný nedostatek jakýchkoli informací z městského úřadu.

"Přestal jsem dostávat zápisy ze zastupitelstva, městské odbory mi nedávaly žádné zprávy o své činnosti," doplnil Novotný.

Vybíráme z posledního čísla
Ostatní čísla ke stažení

 

zdoj: Krkonošské noviny
DH

Co si myslíte o hlídání vyváženosti a slušnosti Harr. novin redakční radou?

------------------------- ZDE MŮŽETE PŘIDAT SVÉ NÁZORY ------------------------------

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS