Zpět      Tisk     Všechny články

Hledá se LEADr na Mamuta!

17.5.2017 v 13:44

18letá Sabina Nguyenová, která se snaží se svým projektem Na Mamuta! zachránit Mamutí skokanský můstek, se stala vítězkou 2. ročníku Hledá se LEADr.

Mladá studentka Sabina Nguyenová se rozhodla spolu s dalšími kamarády zachránit harrachovský můstek. Založila pro to vlastní projekt „Na Mamuta!“. No a s ním se dostala do finále soutěže Hledá se LEADr. , ve které nakonec zvítězila.

Harrachov Sabina Nguyenová
Hnutí "Na mamuta!" a Sabina Nguyenová

Je jí osmnáct, studuje v Praze Anglicko-české gymnázium a mohla by mít úplně jiné zájmy než zpracovávat projekty a dotazníky ve prospěch osmatřicetiletého monstra. Jenže Sabina Nguyenová pochází z Harrachova a tam je mamutí můstek opravdu mimořádnou legendou. Už tři roky leží v umělém spánku. Ačkoliv nepatří městu, ale státu, nehodlají se smířit s tím, že jim nad městem zbude už jen atrakce pro turisty a slavné skokanské mítinky zůstanou navždy historií.

„Vždycky mě štvalo, že se na můstku neskákalo tak často. Na mamutovi speciálně se už nezávodí třetím rokem. Poslední kapkou pro mě bylo, když byl na podzim vyhlášený havarijní stav skokanského areálu," vysvětluje Sabina Nguyenová. Shodou okolností brzy poté narazila na projekt Hledá se LEADr. pod záštitou organizace Člověk v tísni a pustila se do práce. „Upřímně mi to v tu chvíli přišlo trochu jako osud, když jsem objevila tuto soutěž Člověka v tísni. Byl to pro mě silný impulz, abych udělala první krok. Cítila jsem se pro to vyvolená," usmívá se. Přihlásila projekt obnovy mamutího můstku a od začátku roku na něm začala intenzivně pracovat. Oslovila 600 harrachovských domácností i vedení města, které jí pomohlo s inspekční cestou do další skokanské bašty Frenštátu pod Radhoštěm.

Reakce byly v drtivé míře pozitivní. Takřka nikomu v Harrachově není lhostejný osud věhlasného můstku, který lákal desítky tisíc diváků i nejlepších světových závodníků. „Lidé se opravdu shodují na tom, aby byl můstek přestavěn. Našly se i negativní komentáře, ale to je asi všude. Jednoznačně však dominuje názor, abychom můstek zachránili. Lidé chtějí, aby se na něm znovu skákalo," odkrývá výsledky průzkumu mezi místními občany.

Právě s projektem „Na mamuta!" se přihlásila do soutěže organizace Člověk v tísni „Hledá se LeaDr." pro mladé lidi, kteří se zajímají o svět kolem sebe a kteří by jednou mohli osvěžit českou politiku. V internetovém hlasování nakonec zvítězila, ale ví, že k záchraně můstku bude ještě dlouhá cesta. Už proto, že se náklady na rekonstrukci můstku odhadují na 200 - 300 milionů korun a celou věc navíc komplikují složité majetkové poměry.

"Hrozně moc děkuju všem, kteří nás mladé podporuje! A velké dík patří i všem, kteří nás doprovázeli na každém kroku v soutěži. "

zdroje: Seznam.cz, Krkonošský deník

Na Mamuta! (webstránky projektu)
Tahle slečna vyhrála soutěž Hledá se LEADr.! Volili byste ji i ve volbách? (video)
Říkáme si banáni. (Rozhovor)
Hledá se LEADr
Sledujte naše Facebookové stránky


[ dh ]

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS