Zpět      Tisk     Všechny články

Valdické lípy zdobí hrob neznámého letce

12.5.2016 v 13:08

lípy na hrobě neznámého letce v Harrachově

Pomník neznámému ruskému letci je krásnější díky dvou lípám z Valdic – symbolu českého národa a míru.

Před časem harrachovskou starostku Evu Zbrojovou kontaktovala Věra Hotmarová, předsedkyně oblastní organizace Vlasteneckého sdružení antifašistů ČR, z. s. Semilska s pochvalou za péči o město. Při jejich návštěvě Harrachova členy této organizace zaujal, krom jiného, i pomník neznámému ruskému letci, který se nachází u budovy bývalého kina. A na základě toho se předsedkyně organizace rozhodla darovat k tomuto pomníku dvě lípy – symbol českého národa a míru.

Lípy byly vysázeny 11. května za pomoci harrachovské městské údržby a zahradníků z Valdic, odkud krásně vzrostlé lipové stromky pocházejí. Výsadby se zúčastnili i členové organizace Vlasteneckého sdružení antifašistů ČR společně se starostkou města Evou Zbrojovou.

Hrob neznámého letce Rudé armády který položil život za naši svobodu

Zde pohřbený sovětský pilot havaroval v březnu 1945 s letounem Bell P-39 Airacobra západně Vosecké boudy (souřadnice: 50°47'23.09"N, 015°29'2.029"E), kde zahynul. Místní horalé ho pohřbili na místě a později zde byly nalezeny i jeho doklady, které byly odevzdány sovětskému velitelství ve Sklarske Porebě, aniž byly jeho osobní údaje zapsány a zachovány. V roce 1948 byly jeho ostatky exhumovány a pohřbeny na tomto místě.

Další informace o havárii neznámého letcelípy na hrobě neznámého letce v Harrachově lípy na hrobě neznámého letce v Harrachově lípy na hrobě neznámého letce v Harrachově

[ dh ]

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS