Otevření Včelí naučné stezky - 2.7.2012

 

Dne 8. 7. 2012 v 10 hodin se v Harrachově na křižovatce u autobusového nádraží bude konat slavnostní otevření Včelí naučné stezky hraběte Jana Harracha za účasti jejich hraběcích milostí.

Všechny příchozí čeká projití celé stezky se zkušeným a znalým včelařem, který odpoví na případné dotazy z řad zájemců.

Stezka vzniká díky nadšenému přístupu asi desítky jedinců, kteří mají vztah k Harrachovu a údolí Rýžoviště, chtějí lidem touto cestou nejen přiblížit život včel, zlepšit vztah člověka k přírodě, ale vzdát úctu i hraběti Janu Harrachovi, jenž byl v roce 1864 spoluzakladatelem a předsedou českého včelařského spolku.

včelí stezka tabule
Ukázka jedné z deseti tabulí

Včelí naučná stezka bude mít výchozí bod u harrachovského autobusového nádraží a povede Rýžovištěm kolem restaurace Lesního Zátiší a odtud dále až k penzionu Renata. Cílem této stezky je přiblížit lidem, co obnáší včelaření, naučit je poznávat a milovat přírodu. Naučná stezka bude vybavena nejen informačními cedulemi o životě včel (v češtině, němčině, polštině) , Krakonošovou zahrádkou, kde budou vysazeny rostliny typické

včela

pro Krkonoše, ale i úly s vývojovou řadou od nejstarších typů po nejnovější, a to i s jejich obyvateli - živými včelami. Uprostřed a na konci stezky bude nainstalován úl, který bude vybaven 11 rámky, jež budou věrně kopírovat včelí dílo v úlu. Místo pláství tam ovšem návštěvník nalezne fotografie, kde si bude moci prohlédnout včelí voskové plásty s medem, pylem, včelím plodem, včely, trubce nebo najít královnu. Na konci stezky bude ten samý úl, ale již bez popisků a návštěvník zde dostane několik předtištěných otázek. Po jejich správném zodpovězení bude odměněn absolventským razítkem.

Stezka bude vybavena i dvěma odpočinkovými místy pro děti (restaurace Lesní Zátiší a penzion Renata) , kde budou mít prostor ke hraní a několik míst k posezení a kde si budou moci dát pozastaveníčko ti dříve narození.

Jste tedy v neděli 8.7. 2012 zváni a vítáni všichni ti, kteří chcete být zasvěceni do tajů přírody a zejména pak do života včelek.

Albert Einstein kdysi prohlásil, že „pokud by ze země zmizely včely, zbývaly by lidem čtyři roky života.“ Není nutné o tom pochybovat: včely opylují většinu rostlin po celé zeměkouli, bez opylení neuzrají plody, bez plodů není nových stromů, obilí, trav nebo květin, bez zeleného není ani pastvin a bez pastvin zas není zvířat.

[ dh ]
© 1999 - 2010 dh webdesign | www.d-h.cz |