Digitalizace České televize - 21.8.2009

 
Analogový převaděč ČT2 Harrachov přebírá analogové vysílání druhého programu České televize z Černé hory, které 31. 8. 2009 skončí, a tak je od 2. 7. 2009 označené známým piktogramem (čtyři čtverečky v pravém spodním rohu obrazovky). Tento grafický symbol se tedy nyní zobrazuje také divákům přijímajícím ČT2 z analogového převaděče Harrachov, přestože tento po 31. 8. 2009 nebude vypnutý – během krátké výluky bude přeladěn na nový zdroj a poté bude pokračovat beze změny v analogovém vysílání ČT2.

V noci z 31. srpna na 1. září 2009 na vysílači Trutnov – Černá hora skončí analogové vysílání ČT2 a začne digitální vysílání všech čtyř programů ČT. Analogové převaděče ČT2 napojené na Černou horu zůstanou zatím v provozu.

Česká televize intenzivně rozvíjí své digitální zemské vysílání. Síť 1 šířící multiplex veřejné služby nyní čítá osmnáct vysílačů velkého výkonu a deset dokrývačů. Na přelomu srpna a září přibude další významný vysílač velkého výkonu Trutnov – Černá hora. Jeho digitální signál pokryje většinu území Královéhradeckého kraje, sousedící okrajové oblasti Středočeského kraje a části Pardubicka, Semilska a Jablonecka. Aby mohlo z Černé hory začít digitální vysílání České televize, je nejprve nutné uvolnit potřebný vysílací kmitočet dosud využívaný pro analogové vysílání ČT2.

Od 1. září digitální vysílání ČT z Černé hory

Digitalizace na vysílači Trutnov – Černá hora proběhne v noci z pondělí 31. srpna na úterý 1. září 2009 takzvaně „střihem“. Těsně před půlnocí definitivně skončí analogové vysílání ČT2 a na uvolněném 40. kanálu po chvíli začne digitální vysílání všech čtyř programů České televize.

Aby diváci snadno rozeznali, že přijímají analogové vysílání, jehož konec se blíží, využívá Česká televize známý piktogram. Tento grafický symbol v podobě čtyř čtverečků v pravém dolním rohu obrazovky od 2. července 2009 označuje analogový signál ČT2 z Černé hory. Od 3. srpna 2009 se k němu připojila textová lišta s bližšími informacemi (nejprve se objevuje průběžně, od 24. 8. 2009 zůstane v obrazu trvale) a do analogového vysílání ČT2 z Černé hory je několikrát denně zařazován také informační spot (ostatní vysílače v ČR v tu chvíli vysílají běžné programové upoutávky).

Analogové dokrývače ČT2

Od čtvrtku 2. července 2009 nastala mimořádná situace na převaděčích analogového vysílání ČT2, které využívají analogový signál Dvojky z Černé hory jako svůj zdroj (viz tabulka). Tyto vysílače malého výkonu, lokálního významu sice přebírají vysílání včetně piktogramu, textové lišty a spotu, ale není tím signalizováno jejich brzké vypnutí. Jedná se jen o důsledek jediného reálného technické řešení a tyto analogové převaděče ČT2 zůstanou zatím v provozu. Není je možné přeladit na jiný zdroj předem, neboť žádný adekvátní nemají v dosahu. Novým zdrojem se jim stane až digitální vysílání veřejnoprávního multiplexu z vysílače Trutnov – Černá hora spuštěné 1. září 2009 v brzkých hodinách. Poté budou dané převaděče během krátké výluky v rozmezí několika hodin až dnů přeladěny na nový zdroj. Do té doby diváci přijímající druhý program České televize z těchto analogových převaděčů uvidí piktogram, textovou lištu i informační spot. Přesto jim i po 31. srpnu 2009 zůstane analogový příjem ČT2 zachován bez nutnosti jakýchkoliv změn na anténách či přijímačích.

Výstavbu digitálních dokrývačů (opakovačů nebo převaděčů) bude možné řešit až po spuštění veškerých hlavních vysílačů digitální sítě 1 v územní oblasti Trutnov a všech sousedních. V územní oblasti Trutnov bude nejpozději v květu 2010 spuštěn ještě třetí digitální vysílač ČT velkého výkonu – po Ještědu a Černé hoře to bude stanoviště Pardubice – Krásné.

V některých místech, kde diváci přijímají vysílání ČT2 z analogových převaděčů, není vyloučené, že od 1. září 2009 bude možné s odpovídajícím anténním systémem a přijímačem naladit také digitální zemské vysílání všech čtyř programů ČT, tedy multiplexu veřejné služby z Černé hory. Garantovat to ovšem vzhledem ke geografickým podmínkám nelze.

Vše o digitalizaci

Na vypnutí analogového vysílání ČT2 z vysílače Trutnov – Černá hora upozorňuje Česká televize diváky v dotčených regionech řadou komunikačních prostředků. Tématu věnuje pozornost zpravodajství ČT i další pořady. Obyvatelé daných lokalit obdrží do svých poštovních schránek informační leták, setkají se s outdoorovou reklamou, uslyší spoty v rozhlasových stanicích. Veškeré podrobnosti o přechodu ČT z analogového na digitální vysílání jsou k dispozici v internetovém speciálu www.digict.cz (v rubrice Videoarchiv je možné přehrát všechny spoty o digitalizaci a také záznamy specializovaných pořadů Žijeme digitalizací), vše podstatné nabízí i teletext ČT1 na straně 650 a veřejnost se může obrátit také telefonicky na Divácké centrum ČT – horká linka digitalizace 261 13 74 74 je v provozu denně od 7.30 do 20.00 hodin.

 

Síť 1: Mutliplex veřejné služby
Digitální zemské vysílání České televize

Vysílač Trutnov – Černá hora
40. kanál, horizontální polarizace
od 1. září 2009


Orientační mapa pokrytí (výpočetní model)
Zdroj: České Radiokomunikace a. s.

Analogové převaděče ČT2
napojené na vysílač Trutnov – Černá hora (40. kanál)

Název převaděče

Stanoviště

Kanál

Benešov

 

45

Bernartice

Špičák

43

Bohuslavice nad Úpou

 

57

Česká Čermná

 

50

Česká Metuje

 

43

Desná

 

R10

Desná

(u Sokolské ch.)

55

Dolní Dobrouč

 

60

Harrachov

Čertův Vrch

59

Hostinné

 

53

Chocerady

Komorní Hrádek

42

Jablonec n. Jizerou

 

29

Jilemnice (Benecko)

Kozinec

55

Jince

 

44

Košťálov

 

28

Libňatov

 

37

Líšnice

 

32

Lomnice nad Popelkou

Nová Ves

36

Machov

 

56

Malá Skála

 

59

Modrá

 

44

Náchod - Běloves

Kašparák

26

Nové Město n. Metují

Na Popluží

49

Písečná

 

48

Police n. Metují

Na Havlatce

48

Poříčí u Trutnova

Poříčský hřbet

56

Rataje n. Sázavou

 

27

Rudník

 

45

Semily

 

49

Tanvald

Muchov

46

Úpice

 

R10

Žamberk

Na Rozárce

34

Železný Brod

Hrubá Horka

46

Tyto analogové převaděče ČT2 budou po 31. 8. 2009 přeladěné na nový zdroj a zůstanou zatím v provozu.

 


[ dh ] zdroje: Tiskový útvar ČT

 
© 1999 - 2010 dh webdesign | www.d-h.cz |