Areály se propojí lanovkou - 26.1.2009

 

Správa Krkonošského národního parku s ministerstvem životního prostředí poprvé zveřejnily závěry expertní komise, jejíž členové rok zkoumali, které ze 66 záměrů na rozvoj lyžování v našich nejvyšších horách lze povolit, aby nedošlo k ohrožení přírody.

Ochranáři při dodržení stanovených podmínek doporučili například budoucí dopravu lyžařů po laně mezi Harrachovem a Rokytnicí nad Jizerou.

To ohledně termínu zprovoznění lanovky mezi Harrachovema Rokytnicí nad Jizerou přes Jánskou skálu je provozní náměstek harrachovského skiareálu Vlastislav Fejkl mnohem opatrnější. „Nejde o to postavit jednu lanovku přes jeden kopec, jde o investici v řádu stamilionů, proto je potřeba vše důkladně promyslet a připravit,“ říká Fejkl. Obě střediska podle něho nebudou propojena dřív než za pět let.

Ubytování Ubytováni

Spokojení budeme, až se začne jezdit „Doporučení lanovkového propojení Harrachova s Rokytnicí jsme očekávali. Ale jisté není nic, co není hotové. Spokojeni budeme teprve tehdy, až budou nové lanovky jezdit,“ nepodléhá přehnanému nadšení ani ředitel harrachovského Sportovního areálu Jiří Krejčí.

Závěry expertní komise by se měly objevit i v novém plánu péče o Krkonošský národní park, který je pro správu chráněného území závazný a slouží jako podklad pro rozhodování orgánů ochrany přírody. Každý projekt uvažované lanovky či vleku však bude přesto ještě znovu podrobně posuzován v klasickém správním řízení. A stanovisko expertní komise v něm bude pouze vodítkem pro nalezení nejvhodnějšího řešení.

„Je korektní a správné, aby obce dostaly jasnou představu o tom, kde jsme ochotni jednat. My tím nabízíme prostor pro jednání, která by měla zajistit trvale udržitelný rozvoj regionu,“ uvedl ředitel Krkonošského národního parku Jan Hřebačka.

Přestože bylo v horách o víkendu zataženo a mlhy, na hřebenech se lyžařům naskýtaly nádherné pohledy na Krkonoše.

 

V Harrachově je asi 70 centimetrů sněhu, panují tam perfektní podmínky a v provozu jsou všechny vleky a lanovky. Večer se lyžuje na malém vleku. Krkonošskou magistrálu upravily rolby. "Plno je hlavně u prodejních míst permanentek. Lidé si propočítávají, jaký druh jízdného se jim nejvíce vyplatí," uvedl Milan Goč z harrachovského Skiareálu.

 

NEJPŘÍSNĚJI CHRÁNĚNÉ ZÓNY SE ROZŠÍŘÍ

Správci Krkonošského národního parku chtějí letos rozšířit dvě nejpřísněji chráněné zóny parku. Ke změnám dojde převážně v lesích, horských středisek se mají dotknout jen výjimečně.

Udělají to tak, že nepřísněji chráněnou první zónu parku rozšíří téměř na celou plochu dnešní mírnější druhé zóny a tu na značnou část třetí zóny. Změny uskuteční převážně v lesích, horských středisek se dotknou jen výjimečně.

 

[ dh ] Zdroj: ctk Foto: renener.net, skiareal.com
© 1999 - 2010 dh webdesign | www.d-h.cz |