Jizerská magistrála - 6.11.2005

 

Běžkaři nebudou zřejmě ani letos v zimě platit za vstup na Jizerskou magistrálu. "Obce a města, která lyžařské trasy obklopují, se pokusí peníze na úpravu magistrály najít ve svých rozpočtech," řekl předseda turistického regionu Jizerské hory, starosta Janova Daniel David. "Konečné slovo ještě nepadlo, ale běžkaři se na devadesát procent dostanou na magistrálu zadarmo," dodal David. Obce počítají při úpravě magistrály s pomocí Libereckého kraje a sponzorů. Uvažuje se také o výhodném pronájmu nové rolby od soukromé firmy.

Jizerská magistrála je jedna z nejznámějších a nejnavštěvovanějších lyžařských tratí v České republice. Je dlouhá 115 kilometrů a zahrnuje různé obtížnosti běžeckého lyžování. Během slunečných zimních víkendových dnů se na magistrále vystřídá kolem 10 tisíc lyžařů. Snadno se k nim totiž dostanou i málo zdatní rekreační lyžaři.

magistrala jizerka

Celkem má Jizerská magistrála pět větví základní trasy. Na každém významném rozcestí najdete přehledné orientační mapy s údaji o délce zbývající cesty k cíli a o možných dalších směrech. Celkem je na trase rozmístněno 18 mapových stojanů a 56 rozcestníků. Občerstvení nabízejí sezónní kiosky, které bývají otevřeny o víkendech po celou sezónu ( na Hřebínku, na Promenádní cestě, Na Knajpě ), dále pak restaurace na Bedřichově, Smědavě a Jizerce.

Jizerskou o.p.s. založila obec Bedřichov před pěti lety. Loni obce a města věnovaly na úpravu magistrály téměř 1,9 milionu korun. Bezmála devět set tisíc korun dal Bedřichov, který využívá příjmy z parkovišť.

Z Harrachova to je do Jizerek kousek a cesta se dá zpestřit vlakem v úseku Harrachov - Kořenov, která projíždí Jizerským tunelem a v zimních měsících je možné na skalních převisech kolem trati sledovat krásy tvořících se ledopádů.

Chata Pešákovna

Výlet na běžkách Popis okružní trasy - Na Jizerku

Výlet na běžkách 3 Středně těžká trasa. Tetokrát k chatě Smědava

DH. zdroj:mfdnes.cz
© 1999 - 2010 dh webdesign | www.d-h.cz |