Horská přehrada - 7.6.2005

  Harrachov na poloostrově obklopený ze tří stran vodou - to není fikce. Podle plánů vodní nádrže Vilémov by totiž jediná suchozemská cesta z horského střediska měla vést do Polska, kdežto z Čech by nezbylo, než postavit obří most. Podle největší varianty, kterou chystá ministerstvo zemědělství, by totiž měly pod vodou skončit obě „české“ silnice do Harrachova.

Pro kraj začínají být plány na přehradu v údolí Jizery vážnou hrozbou.
„Pokud se nic nezmění, je to pro nás velká překážka ve schvalování územního plánu. Dokonce ještě daleko větší, než dálnice R35,“ varoval hejtman Petr Skokan, který slíbil Harrachovu a dalším ohroženým obcím pomoc.


„Liberecký kraj Harrachovu pomůže v boji proti tak megalomanskémo vodnímu dílu,“ slíbil hejtman. Stát totiž ve svých vodohospodářských plánech počítá s tím, že u Vilémova postaví 130 metrů vysokou sypanou hráz a zatopí údolí Jizery. Pod vodou by tak zmizel nejen Vilémov, ale i část Kořenova. Voda by mohla dosáhnout až k benzinové pumpě a fotbalovému hřišti v Harrachově. Novou přehradu přitom Česko podle hejtmana nepotřebuje a v budoucnu ani potřebovat nebude.

„Plány Vilémova pocházejí ze šedesátých let, kdy měl sloužit jako zásobárna pitné vody pro pražskou aglomeraci. Voda ze Želivky má totiž hodně dusičnanů a musí se složitě upravovat,“ vysvětlil Skokan. Za posledních 15 let ale spotřeba vody klesla a zdá se, že stejný trend bude pokračovat.. „Za těchto podmínek nemá nový zdroj vody smysl, zásoby jsou dostatečné. Navíc existuje několik variant přehrady, jedna dokonce počítá s několika menšími hrázemi. Stát se teď ale vrací k té největší.“

Nejistota, která kolem přehrady panuje, brání i dalšímu rozvoji území. „Nebudeme investovat třeba do cyklotras a běžkařských tratí, když nevíme, jestli je za pár let nezatopí voda,“ konstatoval starosta Kořenova Luboš Marek.

Ve čtvrtek jedou starostové do Prahy na Ministerstvo pro místní rozvoj. „Tam se snad dozvíme, jaké nám teď zbývají postupy a co můžeme udělat,“ řekl harrachovský starosta Václav Cajthaml. „Vadí nám hlavně to, že se až do teď jednalo o nás bez nás. Jen se nás zeptali, jak daleko bychom až snesli vodu,“ pokračoval Cajthaml.

Pokud by totiž hladina zůstala o kousek pod Mýtem, dalo by se do Harrachova dojet alespoň po jedné ze dvou silnic. „My jsme ale řekli jednoznačně, že žádnou přehradu nechceme,“ dodal starosta.

 

DH
zdroj - mfdnes

Má smysl stavět horskou přehradu?

------------------------ZDE MŮŽETE PŘIDAT SVÉ NÁZORY-----------------------------


© 1999 - 2010 dh webdesign | www.d-h.cz |