ANKETA: Komunitní zahrada v Harrachově? - 11.6.2019

  Mít svou zahrádku v Harrachově? Zcela jistě i na harrachovském sídlišti žijí lidé, kteří by uvítali mít svou zahrádku a vypěstovat si vlastní ovoce či zeleninu. Možná si ti ostatní, kteří se o zahrádkaření příliš nezajímají, řeknou, že tady na horách jde asi těžko něco vypěstovat. Ale jde to.
Když se vyberou ty správné odolné odrůdy, může z toho nakonec vzejít, i bez bůhvíjaké péče, docela slušná úroda. Ale ti zahrádkychtiví obyvatelé sídliště zřejmě řeší místo, kde by se daly jejich sny o vlastním ovoci a zelenině zrealizovat. Jedno takové místo by ale k dispozici bylo, a to přímo v bezprostřední blízkosti sídliště. Místo, kde dříve stával dům služeb, je v majetku města, a jelikož přímo vybízí k nějakému smysluplnému využití, napadlo starostku města Evu Zbrojovou vyzvat právě obyvatele sídliště k vytvoření tzv. komunitní zahrady. Zde by mohly růst ovocné stromy nebo keříky, daly by se vytvořit zeleninové či bylinkové vyvýšené záhonky a udělat i zázemí pro děti, ať už v podobě pískoviště, bosonohého chodníku, který by mohl vést i přes říčku Kamenici ke stávajícímu hřišti pod bobovou dráhou atd.

Pěstování drobných ovocných plodů, bylinek, kytiček či dokonce i zakrslých a sloupovitých ovocných stromů se dá v různých nádobách, ať to jsou bedny, pytle či staré proutěné koše. Proto při skončení tohoto projektu není problém takovou „zahrádku“ přestěhovat na jiné místo. A ti, kteří se neradi vrtají v hlíně, mohou tento prostor využít pro setkání se sousedy například při společném grilování.

Starostka města k tomuto svému nápadu dále dodává: „Tento pozemek by mohl být využitý tímto způsobem do doby, než se město rozhodne, jak s ním dál naloží. Navíc stavební parcela má rozměry půdorysu bývalého domu služeb, takže na ostatní zahrádkářské, sadové a odpočinkové aktivity zbývá dostatek místa.“ Vedení města tento krok konzultovalo i s krajinářskou architektkou Markétou Pěšičkovou, ale společně dospěli k závěru, že než si nechat udělat takovýto projekt na klíč, bylo by lepším řešením nejprve oslovit místní k vytvoření komunitní zahrady. Váš sen se může splnit!

Odkaz na formulář pro tisk


© 1999 - 2010 dh webdesign | www.d-h.cz |