Zpět      Tisk     Všechny články

Aplikace s názvem Horská služba

19.11.2012 v 11:15

Horské službě od loňské zimní sezony pomáhá originální aplikace pro chytré mobilní telefony, která snadno a rychle přivolá pomoc v případě, když se kdokoliv ocitne v nesnázích.

Horská služba v Harrachově

Hlavní funkcí aplikace pro operační systémy mobilních telefonů iOS (Apple) a Android je právě rychlé a snadné přivolání pomoci nejbližší hlídky Horské služby v případě nouze. Pokud se návštěvník horského střediska ocitne z jakékoliv příčiny v nesnázích, prostřednictvím jednoduchého ovládání buď přímo zavolá pomoc, nebo odešle krátkou textovou zprávu se svojí polohou nejbližšímu záchranáři horské služby.

Aplikace s názvem Horská služba do mobilu pomůže lidem nejen v nouzi, ale dokáže také vyhledat lyžařská střediska, poskytne základní aktuální informace o sněhových podmínkách, lavinovém nebezpečí a počasí na daném místě. Zároveň je i dobrým rádcem, jak se chovat na horách.

Aplikace

Aplikace je volně ke stažení zde:

Hned na úvodní obrazovce se nacházejí dvě důležitá tlačítka, která vám v případě nouze mohou zachránit život. První tlačítko slouží k zavolání nejbližší stanice Horské služby. Nejbližší stanice je aplikací vybrána zcela automaticky, a to v závislosti na vaší aktuální poloze zjištěné prostřednictvím GPS. Při volání proto neztrácíte cenné vteřiny a minuty. Druhé tlačítko slouží k odeslání nouzové SMS. Dostanete-li se do nesnází a z jakéhokoli důvodu nemůžete nebo nechcete telefonovat pro pomoc, můžete využít této možnosti. Nouzová SMS se odešle na nejbližší stanici Horské služby, a to včetně vašich souřadnic získaných z GPS. Záchranáři tak budou mít informaci o vaší přesné poloze a dostanou se k vám mnohem rychleji.

 

Záchranáři nabádají lyžaře, aby se při zimních sportech dobře chránili. Helmu nebo chrániče zad totiž stále mnoho lidí nepoužívá.   
Zranění při sjezdovém lyžování tvoří až 85 procent všech zásahů horské služby. V posledních letech se ale podle záchranářů úrazy mění. Dříve si lyžaři hlavně lámali ruce nebo nohy, dnes patří mezi nejčastější úrazy zranění kloubů. Podle horské služby to souvisí s jiným typem lyží i jiným stylem lyžování. Carvingové lyže jsou totiž více vykrojené a jezdí rychleji, lépe se s nimi mění i směr. Pro ostatní lyžaře je to ale méně předvídatelné a samotný lyžař má horší periferní vidění. Neustále se také zvyšuje počet snowboardistů.

[ dh ] ceskatelevize.cz, hscr.cz, eman.cz

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS