Zpět      Tisk     Všechny články

Včelí stezka je zazimována

12.11.2012 v 16:41

Protože se nám už nezadržitelně blíží zima a spolu s ní i sněhová nadílka, byla už i naučná Včelí stezka uložena k zimnímu spánku.

Včelí naučná stezka

Harrachovská Včelí naučná stezka hraběte Jana Harracha nadchla malé i velké
Dne 8. 7. 2012 byla v Harrachově slavnostně otevřena Včelí naučná stezka, které požehnala hrabata Harrachova v podání manželů Nešněrových z Trutnova. Návštěvníci stezky se na 3,5 km dlouhé trase, vedoucí převážně údolím Rýžoviště, dozvěděli z informačních tabulí mnoho zajímavého z života včel, mohli si odpočinout na lavičkách, které byly součástí stezky a smočit unavené nohy v Ryzím potoce, seznámili se s krkonošskou květenou v Krakonošově zahrádce a měli šanci přesvědčit se přes prosklené úly o tom, že včelky jsou skutečně pilné bytosti.

Stezka byla uložena k zimnímu spánku

A protože se nám už nezadržitelně blíží zima a spolu s ní i sněhová nadílka, byla dne 3. 11. 2012 i Včelí stezka uložena k zimnímu spánku.  Deníček, který byl ukryt na nejvyšším bodě stezky, u svatého Ambrože byl takřka celý popsán vzkazy příchozích. A právě z těchto vzkazů jasně vyplývá, že stezka se zalíbila nejen dětem, jejich rodičům, prarodičům,

Včelí stezka uložena k zimnímu spánku

ale i mladým lidem a zahraničním návštěvníkům.
A to bylo i cílem, přiblížit a naučit vnímat přírodu všechny generace. O tom nakonec svědčí i poslední zápis: „Děkujeme za krásnou a poučnou procházku, která přispívá k lásce lidí k přírodě, jejímu pochopení a hlavně k respektu“. Stezka vznikla především díky harrachovákům Ivě Cvanetové a Jaroslavu Čechovi, kteří svým nápadem a nadšením pro práci nakazili své kamarády a známé. A vyplatilo se. Povedlo se vytvořit něco, co v Harrachově chybělo. Stezka bude opět zprovozněna v květnu příštího roku a návštěvníci se budou moci těšit na novinky, na kterých se už nyní pracuje.

Lenka Stehlíková
referentka cestovního ruchu a propagace

 

Několik ukázek vzkazů dětských návštěvníků, kteří do deníčku nejen malovali, ale i psali (opsáno doslova)

Je to tady pěkné, nožky nás bolí a víme více o včelách. Škoda, že prší, nejraději bychom si vlezly do úlu. Nejsme včelky, musíme dojít až do pensionu. Markétka z Hradce Králové
Tato včelí stezka byla moc pěkná. Nenudila jsem se. Má zpětný háček jako žihadlo. Určitě se zase vrátím. Ivetka z Hradce Králové
Tato včelí naučná stezka je moc hezká a zároveň zajímavá. Letos ji jdu už podruhé!
Barbora

Byl jsem tady, příjdu zas.
Matěj, Lázně Bělohrad
Moc hezká procházka, zvlášť pro mého dědu.
Verunka z Kralup nad Vltavou

Tahle stezka je vážně hezká, u každé cedule se něco naučíme, budu o tom všem vyprávět.
Adélka z Prahy
Móóóc pěkný a zajímavý, ale kde je Pepa pstruh?
Auša a mamka

Je to tu moc krásné! O včelách jsem toho moc nevěděla a díky stezce už toho vím víc. Dobrý nápad byl představit i kytky z Krakonošovy zahrádky.
Amélie

Chtěl bych, aby včeličky pracovaly i v noci, aby bylo moc medu. Mám hodně moc rád med. A ať včeličkám nekradou medvědi med.
Tobiáš – Úvaly

Mám ráda včelky, protože dávají med.
Anička – Jilemnice

Moc hezké a poučné jedna včela právě letí kolem mě.
O týden později:
Tak to je zase Miki a je tu z 79 letou babičkou a ze psem Ařinka J
Miki (6 let)

Moc se mi to tu líbí. Ale nejvíc se mi líbilo jak včelař vybíral úly. Jsem tady s babičkou a s dědou.
Lukáš z Čelákovic

 

[ dh ] www.vcelistezka.cz

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS