Zpět      Tisk     Všechny články

Nové směrovky k Mumlavskému vodopádu

3.10.2012 v 10:26

K Mumlavskému vodopádu, který je jedním z nejnavště- vovanějších vodopádů nejen v Krkonoších, ale zřejmě i v celé České republice, zavedou harrachovské návštěvníky nové směrovky.

Jistě si už mnozí z Vás povšimli nových směrovek vedoucí harrachovské návštěvníky k našemu přírodnímu skvostu – Mumlavskému vodopádu. I když je cesta k vodopádu značená velice dobře turistickými značkami, i přesto spousta turistů bloudí a ptá se na správný směr místních obyvatel. Vedení města Harrachova se tedy rozhodlo usnadnit našim návštěvníkům cestu k vodopádu tím, že nechalo vyrobit 13 směrovek a to v jak v jazyce českém, tak i v německém a anglickém a nechalo je umístit tam, kde hrozí riziko zbloudění. Na směrovnících je dále uvedena vzdálenost v km od daného místa a symbol vodopádu. Tvůrcem těchto směrovek je harrachovák Pavel David a patří mu to za to velký dík.

Směrovky

Mumlavský vodopád je jedním z nejnavštěvovanějších vodopádů nejen v Krkonoších, ale zřejmě i v celé České republice. Určitě jednou z jeho hlavních výhod je nejen jeho krása, ale i snadná dostupnost pro každou věkovou skupinu a v každém ročním období.

Mumlavský vodopád dostal název podle stejnojmenné řeky Mumlavy.Mumlavský vodopád
Tento název vznikl z německého slovíčka mummeln, které v překladu znamená mumlat. Výška vodopádu je 9,9 m a šířka 9 – 10 metrů. Náš vodopád se řadí mezi nejvodnatější v České republice a největší sílu má, logicky, při jarním tání sněhu na horách. Svým kouzlem uchvacuje návštěvníky nejen v letním, ale i v zimním období, kdy většinou celý zamrzá a stává se z něj ledopád. V blízkosti vodopádu se nacházejí Obří hrnce nebo také tzv. Čertova oka, která mají průměr až 6 metrů - jedná se o prohlubně a ohlazy způsobené pohybem vody a kamínků – tzv. evorzní jevy.

L.Stehlíková

[ dh ]

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS