Zpět      Tisk     Všechny články

Do Krkonoš zavítali vlci

27.9.2012 v 15:10

V uplynulých dnech dostala Správa Krkonošského národního parku od místních obyvatel z východních Krkonoš potěšující zprávu o pozorování pětičlenné skupinky vlků.

Naši zoologové ověřili rozhovorem s pozorovateli, že se s vysokou pravděpodobností skutečně jednalo o skupinku těchto kriticky ohrožených zvířat, která kdysi byla v Krkonoších doma, až do roku 1842, kdy byl poslední krkonošský vlk zastřelen. (tisková zpráva KRNAP)

Vlci tvořili skutečně až do poloviny 19. století nedílnou součást krkonošské fauny a fungovali tu jako přirození regulátoři stavů zvěře, ale i menších predátorů. Podle historických pramenů byl například v roce 1400 hojný výskyt vlků v Obřím dole. S postupující kolonizací hor začalo vlků v Krkonoších ubývat.

Vlk

Zatím je předčasné spekulovat, zda se vlci vrátí do Krkonoš v budoucnu natrvalo, či zůstane jen u podobných náhodných návštěv osamělých jedinců či malých skupinek. Jisté však je, že lidé se rozhodně nemají čeho obávat. „Chovatelé, kterým by vlci způsobili škodu na zvířatech, mají ze zákona právo na náhradu škody. Raději než Červenou Karkulku bratří Grimmů doporučuji těm, kdo chtějí něco vědět o vlcích, číst knížku Farleyho Mowatta Nedělejte poplach,“ říká ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

 

[ dh ] KRNAP.CZ TZ: Dobré zprávy: Vlci začínají znovuobjevovat Krkonoše

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS