Zpět      Tisk     Všechny články

Nová rozhledna v Heřmanicích

17.9.2012 v 08:49

Výhled na Jizerské i Lužické hory, Žitavskou nížinu, část Heřmanic, Dětřichov i elektrárnu Turów v Polsku. To vše jako na dlani se naskytne návštěvníkům nové heřmanické věže.

Rozhledna

V Heřmanicích na Liberecku je od soboty přístupná nová rozhledna ve tvaru okurky. Cyklisté se k ní dostanou po nově vybudované cyklostezce a pro motoristy je nedaleko vybudováno parkoviště. Další zázemí vytvoří obec v příštím roce. ČTK to řekl starosta Heřmanic Vladimír Stříbrný.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:
Výška: 23,7m, Průměr: 5m, Počet stojen: 54 ks, Základy: beton 34,6m3, Ocelová výztuž: 1809 kg, Konstrukce: modřínové dřevo 35,5 m3, Ocelové styčníky: 192 ks, Šrouby: 816 ks, Vruty: cca 12000 ks, Počet schodů: 99.
Přístup na rozhlednu je zdarma.

Rozhledna o průměru pěti metrů má být jedním z hlavních lákadel na cyklostezce postavené díky projektu z česko-polského programu Cíl 3. Vede z polské Bogatynie přes Heřmanice do Dětřichova. Na české straně přibylo 7,5 kilometru tras, které navazují na jiné stezky. Napojené jsou například na Pašeráckou nebo Krakonošovu cyklostezku.

Zajímavé je, že uvnitř rozhledny se proplétá hned dvoje schodiště. Lidé, kteří míří zpět dolů se tak nemusejí vyhýbat nově příchozím.


Heřmanická rozhledna Heřmanická rozhledna
Heřmanická rozhledna Heřmanická rozhledna
Rozhledna - věž

 

Věž ve tvaru okurky navrhli Pavel Nalezený, Jan Mach a Jan Vondrák.
Odkaz na projekt »

 

Rozhledna v Heřmanicích
Návrh do soutěže Dřevěná stavba roku 2011 soutěžní díla

 

[ dh ] zdroj: CTK, foto: V. Kopáč

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS