Zpět      Tisk     Všechny články

Svatováclavské posezení s muzikou

13.9.2012 v 08:32

Město Harrachov a SKP Harrachov Vás srdečně zvou na Svatováclavské posezení, které se bude konat v sobotu, dne
29. září. Akci ve 14:00 hodin zahájí dětská DRAKIÁDA.

Pohár přespolních běhů
v sobotu, dne 29. září od 14:00 hodin

Srdečně Vás všechny zveme na Svatováclavské posezení na biatlonovém kolečku (biatlonový areál Sportovního klubu PČR) na počest sv. Václava, které se bude konat v sobotu, dne 29. září od 14:00 hodin. Členové SKP pro příchozí návštěvníky akce připraví bohaté občerstvení.

Akci ve 14:00 hodin zahájí dětská DRAKIÁDA, takže ať si každé dítě vezme vlastnoručně  vyrobeného draka, ti nejlepší budou odměněni! Navíc ochutnáte dobroty od našich harrachovských hospodyněk a dobrovolný příspěvek za jejich pochutiny bude použit na opravu sochy sv. Jana Nepomuckého v Anenském údolí. Od 15:00 do 19:00 hodin Vám bude k tanci a poslechu hrát country kapela Hobrbule ze Semil.

Každý harrachovský Václav, který se u nich prokáže OP, dostane zdarma jeden nápoj (pivečko nebo limonádu) a k tomu do křupava upečený preclík od Vokřínků.

Na vaši účast se těší organizátoři akce:
Město Harrachov a SKP Harrachov

Vážení rodáci, obyvatelé, přátelé
a návštěvníci  Harrachova, 

„přijďte pobejt“

drak

plakát Pozvánka


Výzva pro hospodyňky!
Příspěvek na opravu sochy sv. Jana Nepomuckého v Anenském údolí:
pokud upečete nějakou dobrotu a svůj výrobek odevzdáte 30 minut před zahájením akce členům SKP, bude dobrovolný příspěvek od návštěvníků za Vaši dobrotu věnován na opravu sochy.

 

Jednou z dominant Harrachova je kostel sv. Václava. 

    Roku 1786 byl v Harrachově postaven dřevěný kostelík, který byl 28. září  1788 vysvěcen a podle dne vysvěcení se stal jeho patronem svatý Václav. V letech 1791 – 1793 do něho byly zakoupeny zvony, které musely být v době první světové války odevzdány pro válečné účely.
    Protože dřevěný kostelík byl značně schátralý, bylo roku 1820 započato se stavbou nového, kamenného kostela. Stavitelem byl Josef Sturm z Kuksu.

    Stavba trvala až do roku 1828 a dne 17.8.1828 byl i nový kostel vysvěcen sv. Václavovi. O skleněnou výplň v kostele se postaral Johann Pohl, tehdejší správce sklárny, který ji věnoval r.1827 a o rok později daroval nový  správce kostelu krásný lustr na 42 svíček. Truhlářské práce zhotovil místní truhlář Václav Sacher a kamenickou výzdobu slavný novopacký sochař Antonín Sucharda.

    Hodiny byly na kostelní věž pořízeny z dobrovolné  sbírky mezi obyvateli a pro zajímavost stály 463 zlatých  a 57 krejcarů. I varhany byly pořízeny z výtěžku sbírky a za 203 zlatých a 38 krejcarů je r. 1822 postavil Johann Bartel.

    I nových zvonů se kostel dočkal, a to r. 1923. Prostřední darovala rodina Harrachů a na zbylé dva opět nasbírali potřebný obnos místní lidé. Všechny tři zvony ulil  zvonař Richard Herold z Chomutova a vážily dohromady 814 kg. Bohužel je postihl stejný osud jako ty první, byly odevzdány pro válečné účely za druhé světové války. Dnes má kostel jeden  zvon….

[ dh ]

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS