Zpět      Tisk     Všechny články

Včelí stezka byla slavnostně otevřena

10.7.2012 v 13:57

Dne 8. 7. 2012 byla v Harrachově, za účasti samotných hraběcích milostí - Jana Nepomuka Františka z Harrachu a jeho choti Marie Markéty,  slavnostně otevřena Včelí naučná stezka.

K této příležitosti se sešlo pár desítek zájemců různých věkových kategorií, kteří si chtěli obohatit své znalosti o životě včel či pouze strávit dopoledne příjemným způsobem. Nechyběla zde ani naše paní starostka Eva Zbrojová, která společně s manželi Nešněrovými představující hrabata, stezce požehnali.

včelí stezkou
Cestou na Včelí stezce

včelí stezka-mapa

Začátek stezky je za mostem u harrachovského autobusového nádraží a dále se pokračuje směrem na Rýžoviště. Na stezce je celkem 11 stanovišť, kde se návštěvníci dozvěděli nejen zajímavé informace ze života včelek, ale uviděli i úly a to od nejstarších po nejnovější typy, které jsou všechny obydlené včelami. Dva úly jsou prosklené, tudíž je možno vidět pilné včelky přímo v akci.

Stezka vede převážně Rýžovištěm podél Ryzího potoka, kde si mohli návštěvníci osvěžit unavené nožky či si posedět ve stínu smrků a zaposlouchat se do včelího bzukotu a zurčení potůčku. Všechny stanoviště navíc zdobí krkonošská květena, takže na stezce jsou využity opravdu všechny smyslové vjemy.

včelí stezka

Na nejvyšším místě stezky je stanoviště věnováno patronu všech včelařů – sv. Ambroži, kde nejenže je návštěvník za výstup odměněn krásným výhledem na údolí Rýžoviště, ale může své pocity a dojmy sdělit do zápisníku, který je umístěn přímo na křížku sv. Ambrože.

V cíli samotné stezky tj. na pensionu Renata se návštěvníci mohli nejen občerstvit výborně vychlazeným pivkem, ale byli zde i otestováni otázkou ze života včel. Po jejím správném zodpovězení dostali absolventské razítko Včelí naučné stezky hraběte Jana Harracha. 

včelí stezkou - hrabě

V den otevření stezky se mohli navíc zvídavější návštěvníci ptát a rozšířit si tak i dále své vědomosti týkající se včel přímo zkušeného a znalého včelaře pana Jaroslava Čecha. Právě díky jeho nápadu a nadšení celá stezka vznikla, samozřejmě k tomu bylo zapotřebí i několik dalších šikovných a pracovitých rukou dobrovolníků, ale výsledek několikatýdenní práce je opravdu impozantní. Přijďte se o tom sami přesvědčit a poznat, že na citátu od Seneca Luciuse Annaeuse něco je: Pokud žiješ v souladu s přírodou, nikdy nebudeš chudý. Pokud žiješ podle mínění lidí, nikdy nebudeš bohatý.


včelí stezkou - zahájení

A já tajně věřím i společně se všemi, kteří se na stezce jakkoli podíleli, že stezka lidem více otevře oči i srdce pro přírodu, která musí díky našemu bezohlednému chování neustále ustupovat a tvrdě bojovat o přežití a že lidské vlastnosti jakou je hloupost, závist a zloba se stezce vyhnou velikým obloukem.

Stehlíková Lenka
Referent CR a propagace

 

oko Fotografie z otevření Včelí naučné stezky naleznete ve fotogalerii

- Další informace o Včelí stezce naleznete na internetových stránkách  www.vcelistezka.cz

- Stáhněte si letáček s mapkou

 

[ dh ]

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS