Zpět      Tisk     Všechny články

Sněhový Krakonoš v Jilemnici

3.2.2012 v 00:01

Obří sněhová socha Krakonoše zdobí po roce opět hlavní náměstí v Jilemnici. Několikametrová sněhová socha vousatého Krakonoše svírajícího sukovici se za více než sto let stala symbolem zimní Jilemnice.

Krakonoš Jilemnice


Oblíbenou turistickou atrakci, která je každoročně atrakcí nejen pro místní, ale i pro turisty, postavil za pomoci svých kamarádů místní výtvarník Josef Dufek, který se stavbě sněhového Krakonoše věnuje už více jak deset let.

Vousatý vládce hor letos měří 6 metrů na výšku a 8 metrů na šířku. značeníPrvní Krakonoš, který se na jilemnickém Masarykově náměstí objevil už roku 1909, stál. Krakonoš se s výjimkou krátkého poválečného období stavěl každoročně, pokud to ovšem dovolily sněhové podmínky. Za nejkrásnějšího Krakonoše platí mohutná sněhová socha z roku 1941 (na fotografii vpravo nahoře). Vytvořil ji František Marek z Jilemnice.

Každý rok je socha originálem, výtvarník Dufek se snaží vždy vymyslet něco nového. Pro tvárnost materiálu, a aby na něm vznikla ledová krusta, se letos také využily hasičské cisterny s vodou. Krakonošova hlava vždy hledí na domovské Krkonoše. Dívá se na hory, kdyby se tam náhodou děla nějaká neplecha.

 

Krakonoš - stavba sochy Krakonoš - stavba sochy Krakonoš - stavba sochy

[ dh ] www.mestojilemnice.cz, Josef Dufek

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS