Zpět      Tisk     Všechny články

Vzpomínky na staré časy

22.10.2012 v 09:07

Pro fotografy znamenaly Krkonoše vždy velké téma, které patří k těm nejstarším v historii fotografie v českých zemích. Vedle Prahy a lázeňských měst byly na dalším místě v četnosti zájmu fotografů právě Krkonoše.

Sbírky Krkonošského muzea
Do fondu je zahrnuta rozsáhlá sbírka pohlednic, zachycující celou oblast Krkonoš od Harrachova až po Žacléř včetně polské části Krkonoš. Největší množství pohlednic se vztahuje ke známým výletním místům Krkonoš – vrcholové partie (Sněžka, Luční bouda, Labská bouda, Petrovka) – turistická centra (Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou, Harrachov, Jánské Lázně) . Početně jsou zastoupena i větší města Krkonoš (Vrchlabí, Trutnov, Jilemnice) . Sbírka obsahuje více než 17.000 ks pohlednic od nejstarších litografických pohlednic až po barevné ofsetové pohlednice ze 70.let 20.století

Správce sbírky: Blanka Zázvorková – tel.: 499 456 705, e-mail: bzazvorkova(zavináč)krnap.cz

Další podrobnosti hledejte na stránkách Krnap.cz

Vzpomínky na staré časy si zde můžete oživit na několika pohlednicích Harrachova


Turistika & fotografie

Turismus, který v Krkonoších získával kolem přelomu 19. a 20. století stále větší význam, vedl nejen k postupné proměně života na horách a vnějším proměnám mnohých horských stavení, ale vedl také ke zvýšenému zájmu fotografů. Přibývalo zejména autorů anonymních. Velkou roli ve vzájemném vztahu turistika & fotografie sehrála pohlednice, nový fenomén doby, propojující turistiku, fotografii, upomínku a levné rozmnožování tiskem.

 

TIPY:
Album starých pohlednic Krkonoš

Krkonoše na nejstarších fotografiích

 

Zdroje: Krnap.cz, scheufler.cz

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS