Zpět      Tisk     Všechny články

Do Jilemnice se vrátila doba hraběte Jana

10.10.2011 v 06:20

V Krkonošském muzeu Správy KRNAP v Jilemnici byla letošního 8. července za účasti bezmála tří set zájemců otevřena stálá zámecká expozice. Na původní místo v prvním patře východního křídla zámku se vrátila hraběcí pracovna, ložnice, salon a dámský budoár; po desetiletích strávených v exilu depozitářů se na svá místa znovu nastěhovaly obrazy, nábytek, porcelán či psací potřeby.


Prah a Broky

Harrachovský erb

Do Jilemnice se z poválečných svozů vrátilo například množství Harrachova nábytku, grafik a obrazů z původního vybavení zámku.

Pracovna hraběte Jana má podobně jako všechny ostatní místnosti velmi promyšlenou kompozici; těžké a krásné závěsy omezují rušivé vnější prvky a vytvářejí velmi příjemnou atmosféru pro práci a přemýšlení. Působivý je i soubor romantického nábytku z druhé poloviny 19.století. Četné diplomy, fotografie a publikace dokládají Janovy mimořádné pracovní aktivity, kopie jeho dopisů z jilemnického zámku dodávají expozici na autenticitě. Dětské kresby a řada fotografií ukazují Janův smysl pro rodinný život. Za pozorný pohled stojí kolekce novosvětského skla s hraběcími erby a iniciálami.

Pracovna

Velmi půvabná je holbička s nápisem „Foukaná w Nowým Světě dne 25. Srpna 843 od Jána hraběte z Harracha“. Najdeme tu i dvě cenná stolní těžítka s motivem novosvětské sklárny a roubeného, dnes žel zničeného zámečku v Novém Světě.

 

Ložnice obsahuje především soubor biedermeierového nábytku. Na stěnách najdeme soubor kvalitních akvarelů z počátku 19. století,
zachycujících okolí Vídně s Dunajem, obraz Antonína Jana Gareise Noční krajina a soubor kvalitních grafik z 19. století. Jejich náměty jsou laskavé, nekonfliktní – Spící dítě, Ranní polibek, Májový den – a spoluvytvářejí velmi příjemnou a uklidňující atmosféru jako nezbytnou podmínku dobrého odpočinku. Atmosféru doplňují dvě francouzské plastiky dívek (rok 1876) znázorňující Noc a Den. Nad lůžkem visí Madona a přes obraz pak růženec tak, jak to dokládá jeden ze starých zámeckých inventářů.

Salon má slavnostní charakter. Zelené nátěry stěn vycházejí z původní barevnosti. Nábytek je převážně pseudobarokový a pseudorokokový. Pánský salon charakterizuje soubor kuřáckého náčiní s dominující mosaznou lampou s nástroji na čištění dýmek a úpravu doutníků. Na etažéru je vystavena část jídelní soupravy z někdejší zámecké jídelny. Porcelán s oblíbeným dekorem Ferdinand byl vyroben v letech 1855–56 ve slavné porcelánce v Klášterci nad Ohří. Stěny místnosti jsou ozdobeny portréty členů vládnoucí habsburské dynastie a příslušníků rodu Harrachů – Karla Harracha (1570–1628), Arnošta Vojtěcha kardinála Harracha (1598–1667), Františka Arnošta Harracha (1799–1884), Jana Nepomuka Františka Harracha (1828–1909) a dalších. Velmi působivý je portrét dámy v rokokové paruce.

Dámský budoár ve věži je vybaven souborem druhorokokového nábytku, dámskými módními doplňky, dámskými šaty a portréty císaře Františ­ka Josefa I. a jeho manželky Alžběty Bavorské (Sissi). V sousedství visí její zajímavá portrétní fotografie. Císařovna totiž krátce po svých třicátinách pořizování dalších takových fotografií zakázala.
Nové prostory zřetelně ukazují, že hrabě Jan vnímal jilemnický zámek především jako pohodlné a příjemné rodinné sídlo, oproštěné od okázalé reprezentace, ale o to příjemnější při rodinných pobytech či při setkáních s přáteli. Zámecká expozice je doplněna malou životopisnou expozicí hraběte Jana tak, aby návštěvník před vstupem do hraběcího apartmá získal plastický obraz nejslavnějšího novodobého šlechtického majitele zámku. Hraběcí expozice by se v budoucnu měla rozrůst ještě o předpokoj hraběcí pracovny a jídelnu, jež by měla tvořit přechod mezi muzejní a zámeckou expozicí.


Věříme, že nová expozice obohatila jilemnické muzeum a pomohla dále rozšířit a zkvalitnit pohled do historie krkonošských hor. Nové prostory jsou pro návštěvníky otevřeny celoročně, denně mimo pondělí.

 

Jan Nepomuk František hrabě Harrach (1828–1909), vlastenec, mecenáš, politik, vynikající podnikatel, člen mnoha významných českých institucí a majitel jilemnického velkostatku.

 

 

[ dh ] zdoj: Časopis Krkonoše - Jizerské hory

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS