Zpět      Tisk     Všechny články

Nové terénní cyklostezky nad Harrachovem

27.6.2011 v 11:37

Vedení Harrachova uvažuje o výstavbě singltreku - terénní cyklostezky. Cyklisté zatím mimo značené cesty v chráněné oblasti nesmějí.

"Vzorem pro singltrek je pro nás Nové Město pod Smrkem. Turisté tamější trasy vyhodnotili jako nejzajímavější atrakci v Libereckém kraji, třeba i před Babylonem. V současné době dáváme dohromady skupinu lidí pro výběr trasy. Uvažujeme o areálu běžeckých tratí," uvedl harrachovský místostarosta Oldřich Jakubec.

Singltrek

A co je vlastně singltrek?
Úzká ekologická stezka vytvořená z přírodních materiálů pro jedno kolo většinou vedená jednosměrně. Singltreky jsou stavěny buď uměle nebo se využívá starších opuštěných cest. Singltrek by měl být postaven v souladu s přírodou a respektovat její zákonitosti. Navíc je navržen tak, aby odolával jak přírodním vlivům, tak turistické zátěži. Svým trasováním vede cyklisty k dynamické jízdě, kdy musejí kličkovat mezi stromy, přejíždět jednotlivé terénní nerovnosti, projíždět zatáčkami a sledovat měnící se profil tratě. Cyklisté na ní nemohou dosahovat vysokých rychlostí.

Podle předběžných návrhů jsou v plánu také trasy pro náročné cyklisty. Vést by měly v okolí Čertovy hory a nabídnout různá převýšení s vystoupáním až do výše 1 020 metrů.

"Věřím, že trasy v oblasti můstků by mohly přitáhnout i závody, které se jezdí třeba ve Špindlerově Mlýně," podotkl Jakubec. Nápady města se celkem zamlouvají i správcům Krkonošského národního parku. Tedy pokud nebudou zasahovat do druhé, nebo dokonce první chráněné zóny.

"Rád bych zbořil jeden mýtus, a to, že cyklisty považujeme za škodnou. Za posledních dvacet let vzniklo v Krkonoších 400 kilometrů tras pro cyklisty. O každé jednáme zvlášť a hledáme možná řešení," upřesnil mluvčí parku Radek Drahný. Za jízdu mimo značené cesty hrozí cyklistům tisícovka pokuta.

Singltrek

Klasické singltreky jsou úzké přírodní stezky pro cyklisty.

Proplétají se přírodou, jezdí se mezi stromy, nevedou dlouho rovně a nemají velká převýšení. Krkonoše jsou zatím určeny jen pro cyklisty jezdící po cestách. O přilákání vyznavačů jízdy v terénu uvažují i správci parku.

"Spolu s Českou mountainbikovou asociací vybíráme vhodné trasy. Nejde ale jen o výběr, ale i stavební úpravy," uvedl před časem Drahný. Zřejmě by šlo o některé lesáckými turisty nepoužívané cesty.

Zatím cyklisté mimo značené cesty v chráněných horách jezdit nesmějí. A ani u těch značených to neplatí všude, musí sledovat značky a dodržovat zákazy. Koho strážci přistihnou na nepovolených cestách či v terénu, toho čeká tisícikorunová pokuta na místě nebo správní řízení s postihem až 10 000 korun.

 

ok Singltrek pod Smrkem - mapy

 

[ dh ]
Zdroje: liberec.idnes.cz, www.singltrekpodsmrkem.cz
Foto: renener.net

 

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS