Zpět      Tisk     Všechny články

Harrachov uspěl u Nejvyššího soudu

26.4.2011 v 23:02

Nejvyšší soud rozhodl, že Harrachov nemusí platit několikamilionový dluh a sporem mezi krkonošským střediskem a firmou J. F. World Brokers se musí znovu zabývat Vrchní soud v Praze.

Nejvyšší soud vyhověl dovoláním Harrachova a ministerstva financí, částečně zrušil starší verdikt vrchního soudu a vrátil mu případ k opětovnému projednání. Kvůli sporu, který souvisí s dluhem z dob privatizace harrachovského závodu podniku Crystalex, nedávno městu hrozila exekuce.

Harrachov

Nejvyšší soud rozhodl už koncem března bez veřejného jednání. Dnes verdikt zpřístupnil v databázi. Už loni Nejvyšší soud odložil vykonatelnost verdiktu vrchního soudu. V obsáhlém rozsudku teď NS zpochybnil některé závěry vrchního soudu. Advokát Harrachova Tomáš Vašíček návrat kauzy k vrchnímu soudu označil za velký úspěch pro Harrachov.

Město Harrachov mělo podle rozhodnutí vrchního soudu zaplatit starý úvěr, který radnice v roce 1993 údajně převzala spolu se třemi rozestavěnými bytovými domy, sbírkou skla a sklářským muzeem z majetku privatizovaného Crystalexu. Z původních zhruba 17 milionů korun se dluh postupně zvyšuje o úroky. S jistotou už přesáhl 90 milionů korun.

Město Harrachov ale převzetí dluhu odmítalo a brněnský soud mu tak dal za pravdu.

Původním věřitelem města byla Agrobanka. Po jejím krachu pak pohledávku odkoupila firma J. F. World Brokers. Spory trvají od roku 1994. Krajský soud v Hradci Králové dvakrát žalobu na město zamítl, ale vrchní soud případ vrátil pokaždé k novému projednání. Vašíček řekl, že po mnohaměsíčním rozkrývání okolností sporu uvažuje o podání trestního oznámení v souvislosti s privatizací Crystalexu.


[ dh ] zdroje: zpravy.tiscali.cz - /jap/ČTK/Nejvyšší soud České republiky

 

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS