Zpět      Tisk     Všechny články

Lezení na Krkonošském ledopádu

13.2.2012 v 08:20

Pokud patříte k milovníkům horolezení, nenechte si ujít zimní variantu tohoto sportu - lezení po ledopádech na 20 metrů vysoké skále nacházející se v Labském dole.

Na skále na konci cesty Buď Fit v Labském dole (modrá značka, Špindlerův Mlýn–Labský důl) je možné provozovat lezení na vodním ledu. Jelikož se jedná o jedinou lokalitu a navíc v srdci národního parku, je tato aktivita omezena. Z důvodu malé rozlohy ledopádu a zachování rozumného užívání lokality, která navíc zůstane v přírodním charakteru, tedy bez jakýchkoliv terénních úprav je možné zaregistrovat maximálně 16 osob. Do ledu je zakázáno vysekávat stupy, chyty nebo schody a ani samotná oblast ledopádu nebude nijak technicky upravována pro usnadnění výstupu.

Horolezectví po ledopádech na vyhrazeném skalním útvaru mohou provozovat pouze ti, kdo se předem zaregistrují prostřednictvím rezervačním systému na webu Správy KRNAP. Zaregistrovaní si potom na informačním centru Správy KRNAP ve Špindlerově Mlýně vyzvednou oprávnění k horolezecké činnosti pro daný den. Lezecká sezona je vyhrazena až do 31. března a lézt se může od 8 do 17 hodin.


Lezení na ledopádech lze provozovat v případě, že je v lokalitě minimálně třiceticentimetrová vrstva sněhu a na skalním útvaru přiměřená vrstva ledu, která zajišťuje lezení bez poškození skalního povrchu a vegetace.

Platnost rozhodnutí je od 15.12.2011 do 31.3.2012. Dle dostupných informací Správy KRNAP může dojít ke změně zonace KRNAP v tomto termínu, která je v procesním řízení. Správa KRNAP nezajišťuje opatření k bezpečnosti horolezců. Každý z nich provozuje horolezeckou činnost na vlastní zodpovědnost, popř. sám zodpovídá za osoby mladší patnácti let, které jsou spolu ním zaregistrovány.

Ledové tipy:

ik

Ledový bar na Luční boudě

ik

Proslulý ice bar U čápa opět v provozu

 

[ dh ] foto: KRNAP.CZ http://ledopad.krnap.cz

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS