Zpět      Tisk     Všechny články

Bílou stopou – kapitoly z dějin lyžování

15.11.2010 v 09:29

Nová expozice Krkonošského muzea Správy KRNAP

Na lyže je ještě brzo i na hřebenech Krkonoš. Navnadit se ale můžete v nově otevřené expozici historie českého i německého lyžování v Krkonoších, kterou najdete v čerstvě zrekonstruovaném harrachovském pivovaru vedle jilemnického zámku.

Krkonošské muzeum Správy KRNAP v Jilemnici připravilo zcela novou lyžařskou expozici Bílou stopou – kapitoly z dějin českého lyžování do roku 1938. Expozice je součástí rozsáhlého projektu, v rámci něhož město Jilemnice kompletně zrekonstruovalo budovu bývalého zámeckého pivovaru.
Nová expozice Bílou stopou je pestrou mozaiku, jež zachycuje vývoj lyžování v českých zemích od zavedení prvních lyží až do roku 1938.

Představuje život prvních „skijáků“, nejstarší dochované české lyže, první lyžařské ceny a medaile. Návštěvníci se seznámí se s vývojem lyžařské výzbroje a výstroje, vznikem prvních lyžařských spolků. Expozice je myšlenkově zasazena do evropského kontextu tak, aby dobře vynikla pozice našich lyžařů (českých i německých) v mezinárodních souvislostech.

Spousta zajímavých, často i unikátních exponátů, je umístěna v historicky cenných sálech starého panského pivovaru. Tomu současnou podobu vtiskl na sklonku 19. století Jan hrabě Harrach, šlechtic, který do Jilemnice přivezl první lyže.

info MUZEA KRNAP

V expozici se promítá také sedmiminutový němý film z roku 1926, který skvěle zachycuje velké lyžařské závody v Jilemnici.

 

Krkonošské muzeum Jilemnice

Krkonošské muzeum Jilemnice

Zámecká 75
Jilemnice, 514 01

Telefon: +420 481 543 041
Fax: +420 481 543 041
E-mail: kmjilemnice@krnap.cz
Web: www.krnap.cz

Expozice:
Vlastivěda západních Krkonoš
Galerie Františka Kavána
Bílou stopou – kapitoly z dějin českého lyžování do r. 1938

 

DALŠÍ TIP

Ski muzeum Harrachov
Expozice mapuje vývoj harrachovského lyžování i místního lyžařského klubu. Návštěvníci si mohou prohlédnout ski staré více než sto let, ale i skokanskou výzbroj od padesátých let.
Tel.: (+420) 481 529 169
Otevírací doba
Pondělí - pátek 9.00 - 17.00hod.
Sobota - neděle 9.00 - 13.00hod.


 


Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS