Zpět      Tisk     Všechny články

Harrachov zatím nemusí platit sporný dluh

6.10.2010 v 10:05

Harrachov zatím nemusí platit sporný dluh více než 80 milionů korun firmě J.F. World Brokers. Rozhodl o tom Nejvyšší soud, který odložil vykonatelnost dubnového rozhodnutí Vrchního soudu v Praze.

Novináře a zhruba 300 obyvatel města o tom v úterý informoval právní zástupce Tomáš Vašíček na svolané veřejné tiskové konferenci v OREA Vital Hotelu Sklář**** Všichni zúčastnění se také seznámili s podivnou historií údajného zadlužení města.

Celá kauza je pro Harrachov velmi nešťastná, výrazně podle starosty Tomáše Ploce poznamenala zejména oblast investic ve městě.

Město dobře hospodařilo nejméně posledních dvanáct let. Kvůli špatnému Tiskovkarozhodnutí Vrchního soudu jsme letos nemohli investovat 12 milionů korun do obnovy cyklostezek nebo 14 milionů korun na zateplení školy. I když jsme měli vyrovnaný rozpočet,“ řekl starosta města Tomáš Ploc.

„Kvůli údajnému dluhu 85 milionů korun stále hrozí provozní kolaps města, stále hrozí exekuce, uzavření školy i mateřské školy i kvůli zablokovanému provoznímu účtu. Původní údajný dluh 17 milionů korun vzrostl za tu dobu na 85 milionů korun. Stát navíc za nás nedávno zbytečně hradil 18 milionů korun za neexistující dluh do zahraničí. Přitom stát vzal peníze hasičům, policistům a dalším důležitým organizacím. Proti zbytečné platbě do zahraničí jsem se již ohradil,“ připojil právní zástupce města Tomáš Vašíček.

Dodal, že vše způsobilo tunelování při tehdejší privatizaci nemovitostí v souvislosti se společností Crystalex a závazky vůči Agrobance a připomněl, že harrachovští zastupitelé nikdy v minulosti žádný úvěr neschválili.

Nynější rozhodnutí podle něj v praxi znamená i to, že by měl exekutor odblokovat Harrachovu jeho účty, a město tak bude moci znovu nakládat se svým majetkem. „Ale nelze na základě tohoto rozhodnutí předjímat samotné rozhodnutí dovolacího soudu ve věci samé. Nelze ani říci, za jak dlouhou dobu dovolací soud rozhodne," podotkl Vašíček.

Tomáš Ploc
Tomáš Vašíček
starosta Tomáš Ploc odpovídá novinářům

právní zástupce města Tomáš Vašíček


Právník doufá, že se mu celé rozhodnutí podaří ještě zvrátit. „Budu se všemi dál jednat a hledat podporu ve prospěch Harrachova,“ uzavřel Vašíček

Zaplacení více než 80 milionového dluhu by pro město s 1600 obyvateli bylo téměř likvidační. Harrachov hospodaří se zhruba čtyřicetimilionovým rozpočtem a v rezervě má 13 milionů na investice. Aby dluh splatil, musel by prodat většinu svého majetku. Žádné jiné závazky přitom Harrachov nemá, poslední splatil v roce 2006.

  

Prezentace v podobě vztahového a časového diagramu

[ dh ]

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS