Zpět      Tisk     Všechny články

Výlet do Sklářské Poruby (Szklarska Poreba)

11.8.2010 v 10:12

Další výlet, který nabízím, vás zavede pouhých šest kilometrů za hraniční přechod Harrachov/Jakuszyce, do města hledačů drahých kamenů, Sklářské Poruby (Szklarska Poreba).

Szklarska Poreba

Městečko z poloviny 14. století se rozkládá na úpatí Jizerských hor a Krkonoš, v údolí řeky Kamienna a jejích přítoků. Dominuje mu krkonošký vrch Szrenica. Jeho nadmořská výška a lyžařské zázemí v podobě pěti sjezdovek s umělým zasněžováním z něj udělaly oblíbené lyžařské středisko.

Sklářská Poruba vůbec je považována za největší a nejstarší rekreační středisko v Dolním Slezsku.

Centrum běžeckého lyžování se nachází v Jakuszycích, které se právem nazývají polská Aljaška. Jsou zde totiž výborné podmínky pro závody psích spřežení a pořádají tu i Mistrovství světa a Evropy.


Ale i mimo zimní období je ve Sklářské Porubě a jejím okolí kam vyrážet.

Sklářská Poruba Dolní byla v minulosti centrem záhadných cizinců, kteří po Jizerkách a Krkonoších pátrali po pokladech. Kutali v nepřístupných svazích, rýžovali v potocích a dodnes nám po nich na horách zůstala záhadná „vlašská znamení“. Cizincům, hledačům pokladů – „skarbů“, se totiž říkalo Valoni nebo Vlaši.

Na jaře byla v okolí Poruby otevřena nová naučná stezka nazvaná Szlak walońsky, tedy Valonská cesta. Jedná se o sedmikilometrový, červenobíle značený turistický okruh s patnácti zastaveními. Jedním z nich je i Stará chata valonská, kde najdete mineralogické muzeum a historii dobývání drahých kamenů. Motiv tajných znamení, které valoni vytesávali do skal a kamenů, si vzali také tvůrci další naučné stezky spojené se zábavnou hrou nazvanou „Poszukiwacze Skarbów”, Hledači pokladů.

Magická Krakonošova stezka

V městském turistickém centru si vyzvednete za poplatek 5,- zlotých získáte notes, Průvodce a tužku a můžete vyrazit na Magickou cestu ducha hor, Magiczny Szlak Ducha Gór. Na trase vás čeká 13 zajímavých zastavení, která označují žulové balvany s vytesaným znamením. Když do svého pracovního notesu obkreslíte všechna znamení a prokážete se jimi opět v turistickém centru, získáte pamětní list a budete zapsáni do pamětní knihy. Čtyřikrát do roka se pak konají slosování o věcné ceny. I když se nezúčastníte turistické hry, některá místa stojí opravdu za navštívení. Na trase valonské i té magické se nachází Chybotek – jeden z největších Jizerských viklanů a místo opředené mnoha legendami.

Také byste si neměli nechat ujít výstup na Zĺoty Widok, jedinečnou vyhlídku na panorama Krkonoš. Za návštěvu stojí také Lesní huť, jediná sklářská huť, kde dodnes provozují skláři své řemeslo a navíc za vstupné 6,- zlotých můžete jejich umění foukání skla obdivovat na vlastní oči.

Hrad CzochaSzklarska Poreba

A kdybyste snad plánovali delší pobyt ve Sklářské Porubě, mnoho dalších atrakcí najdete v jejím blízkém okolí. Romantické duše určitě nadchne zámek Czocha, který se vypíná nad zákrutem řeky a původně byl postaven jako obranný hrad českým králem Václavem II. Nebo městečko Kowary, kde najdete venkovní skanzen miniaturních staveb typických pro Dolní Slezsko a také zpřístupněné důlní štoly včetně radonových lázní.

Zkrátka nudit se tu nebudete a navíc se snad brzy podaří obnovit starou železniční trať mezi Kořenovem s Sklářskou Porubou, která dříve sloužila pro dovážení uhlí do skláren a textilek. Takže můžete nechat auto doma a vydat se na romantické výlety po Euroregionu Nisa.

 

[ dhZdroje: Petra Handlířová, remix.nicm.cz, e-szklarska.com, tryzyg.pl

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS