Zpět      Tisk     Všechny články

Výlet do Jelení Hory (Jelenia Góra)

5.8.2010 v 10:06

Výlet, který nabízím, vás zavede do největšího města polské části Euroregionu Nisa – do Jelení Hory (Jelenia Góra).

Jelenia Góra

Nachází se v Dolnoslezském vojvodství, na soutoku řek Bobr a Kamienna v rozlehlé kotlině obklopené horskými masivy Krkonoš, Rudawy Janovické Gór Kaczawskich a Jizerských hor, pouhých osmdesát kilometrů od Liberce a třicet od Harachova.


Najdete zde město velmi starobylé, jehož založení se datuje na začátek 12. století. Díky tomu okouzlí každého návštěvníka především svým historickým centrem a množstvím architektonických památek.

Na své si ale přijdou všichni, nejen milovníci historie a muzeí. V Jelení Hoře najdete Krkonošské muzeum, které vás seznámí s historií hornictví, starými řemesly a nabízí také sbírku uměleckých předmětů ze skla, největší v Polsku.

Jelenia Góra

V Přírodovědném muzeu (Muzeum Przyrodnicze) naopak najdete expozice o fauně a flóře, alpinarium a informace o ochraně přírody v Polsku.

Nejlépe ale vyrazit do přírody doopravdy.

Z Jelení Hory to není nic těžkého, asi žádné polské město se nenachází v tak příhodné poloze pro turistiku letní i zimní. Pro ty méně zdatné je ideální lázeňská městská část Cieplice, která nabízí nekonečné procházky lázeňskými parky. Do roku 1971 byly Cieplice samostatným městem, ale i po připojení k Jelení Hoře si zachovaly statut lázní s nejteplejšími termálními prameny v Polsku.

 

 

Hrad Chojnik uvidíte už z dálky

Z centra města pak můžete hvězdicovitě podnikat řadu výletů a túr za poznáním historie i přírody. Zpátky vás vždycky dopraví městské autobusy. Nezapomeňte, že se pohybujete po území Krkonošského národního parku a v přírodě je nutné držet se vyznačených stezek.

Dalším z lákadel Jelenohorské kotliny je hrad Chojnik vypínající se nad podhorskou částí Jelení Hory, Sobieszówem. S jeho historií se pojí legenda o kruté a ješitné princezně Kunhutě, která si se svými nápadníky krutě hrála. Konají se zde rytířské slavnosti a ze zpřístupněné hradní věže je nádherný výhled na okolní horské masivy. Vstup do polské části Krkonošského národního parku je zpoplatněný a tak ke vstupu na Chojnik připočítejte ještě poplatek za vstup do parku, pro dospělého 4,00 + 5,00 PLN.

Hrad ChojnikHrad Chojnik


Kostely, hrad, zámky a romantické zříceniny, přírodní zajímavosti v podobě bludných kamenů a poustevnických jeskyň, ale také památky technického rázu – betonový železniční most na okraji Jelení Hory směrem na Siedlecin, vodní elektrárna a přehrada na řece Bobr pro její potřebu. Milovníci vojenské historie určitě zavítají do Skansena Uzbrojenia Wojska Polskiego.

Zkrátka Jelení Hora a její okolí je ideálním místem pro výlety a poznávání života našich blízkých sousedů. A navíc, jazyk polský, to je fakt legrace. Už jenom předčítání vývěsních štítů a reklam vám dodá zábavu na půl dne!

 

[ dhZdroje: Petra Handlířová, remix.nicm.cz, jeleniagora.pl

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS