Zpět      Tisk     Všechny články

Krátké turistické a cykloturistické depeše

2.8.2010 v 08:43

Turisté v Krkonoších vyrážejí po cestě řemeslných tradic (Via fabrilis)

Turisté, kteří zamíří do Krkonoš, mohou nyní nově využít Cestu řemeslných tradic, která vede z českého Vrchlabí až do polského Boleslavce. Trasa představuje přes osm zastavení na české a šest na polské straně hor a je již vyznačena v terénu. „V informačních centrech jsou k dispozici brožurVia fabrilisy a mapky,“ sdělil mluvčí Správy Krkonošského národní parku (KRNAP) Radek Drahný.
Cesta zavede lidi i do harrachovské sklárny
Na české straně se mohou zájemci o krkonošské tradice zastavit například v Krkonošském muzeu v Jilemnici, v Památníku zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou či ve Sklárně Novosad a syn v Harrachově. „Všechny propagační tiskoviny v českém, polském a německém jazyce jsou zdarma k dostání v jednotlivých zastaveních cesty,“ uvedl Drahný.
Další informace jsou už pár dnů zpřístupněné na webové stránky projektu www.viafabrilis.eu.
Projekt Via fabrilis - Cesta řemeslných tradic realizuje Krkonošské muzeum Správy KRNAP s muzeem keramiky v polském Boleslavci. Zhruba 15 milionů korun, které získala muzea z evropské dotace, sloužily k opravám a dostavbě některých objektů, ve kterých vznikly nové expozice.

 

V Krkonoších začal hon na bezohledné borůvkáře

Sběrači lesních plodů často ničí horské porosty. Pracovníci státního podniku Lesy České republiky začali vminulých dnech kontrolovat neukázněné sběrače borůvek. Zaměřují se na sběrače, kteří borůvky češou ve velkém a česacími hřebeny ničí porosty borůvek. „Několik případů neukázněných sběračů jsme již předali k přestupkovém řízení obecním úřadům,“ řekl mluvčí Lesů České republiky Zbyněk Boublík. Podniku patří polovina lesů v zemi.

Borůvky

Mluvčí připomněl, že sběrači porušují lesní zákon, který zakazuje sbírat lesní plody způsobem, jež poškozuje les. Zákon přitom umožňuje lidem sbírat plody pro vlastní potřebu, ale šetrným způsobem. Protože je však letos úroda borůvek nižší, tak hrozí, že neukáznění sběrači poničí borůvčí na větší ploše. S nájezdy organizovaných skupin česačů se podnik setkává zejména v lesích při severní hranici Česka.„Takoví nájezdníci evidentně porušují lesní zákon a vystavují se nebezpečí postihu pokutou až pět tisíc korun,“ uvedl mluvčí Lesů České republiky s tím, že při kontrolách někdy lesníci spolupracují i s policií.

Se sběrači borůvek bojují i správci Krkonošského národního parku. Od 20,7. proto v parku platí omezení vstupu do některých oblastí. Nařízení bude platit do 15. října. Omezení se týká například oblastí v okolí Vosecké boudy, Lysé hory či pramene Labe. MAPA OMEZENÍ VSTUPU


Krkonošské cyklobusy 2010

Již po sedm let se po krkonošských silnicích i silničkách od června do září prohánějí autobusy, buď s upraveným vnitřním prostorem, nebo speciálním přívěsem, které umožňují přepravu nejen národa pěšího, ale také lidí vybavených bicykly. Původně se projekt nazýval Krkonošské turistické linky (do dopravního systému jsou zařazeny také vlakové spoje), brzy však převládl „prostým lidem“ zavedený a věc nejlépe vystihující název Krkonošské cyklobusy. Že byla páteřní linka (trasa č. 1), propojující dvěma spoji tam a dvěma zpět Harrachov na západě s Pomezními Boudami na východě, zvolena dobře, svědčí fakt, že se její jízdní řád za těch sedm let měnil jen velmi málo.

Tuto hlavní linku doplňují další čtyři trasy, které buď

 • vyvážejí cyklisty na hřebeny (trasa č. 2 Jilemnice–Horní Mísečky a trasa č. 3 Vrchlabí–Špindlerův Mlýn–Špindlerova bouda),
  nebo naopak
 • přibližují turisty z podhůří k horám (Úpice–Trutnov–Horní Malá Úpa /již ne přes Starý Rokytník/, Žacléř–Trutnov, Hradec Králové–Vrchlabí).

 • Autobusové spoje jezdí v červenci a srpnu denně, v září ve čtvrtek, sobotu a neděli. Autobusy jsou připraveny na přepravu minimálně patnácti kol.

  Linky autobusů Krkonoše:

  Mapa Cyklobusy

  Od 26.června jezdí letní autobus po Harrachově.

  670080 Harrachov,Sport hotel-centrum-Harrachov,žel.st./-Kořenov,žel.st.

   


  Nově na kole - na Voseckou i jinam

  Početná cyklistická veřejnost jistě ocení, že v letošním roce byly otevřeny (v řeči zákona vyhrazeny pro provoz) čtyři nové úseky pro cyklistiku zatím uzavřených cest, a to ve všech částech pohoří.

  Jsou to – směrem od východu k západu:

  zde Nová cyklotrasa 26C Horní Maršov– Rýchorská bouda (žlutá turistická a zásobovací cesta)
  zde Změna hlavní trasy 1A v úseku Dolní Mísečky–Vídeňská skála–Vidlice (a v souvislosti s tím prodloužení cyklotrasy 8A z Vidlice do Skelných Hutí)
  zde Odbočka z trasy č. 2 rozcestí Pod Voseckou boudou- /Terex/–Vosecká bouda
  zde Tesařov–Dolní Kořenov (v podstatě stezka pro horská kola, převážně po stávající trase zelené turistické cesty

  cyklofoto

  Cyklisté se možná dostanou i do chráněných míst Krkonoš

  Krkonošký národní park a zástupci České mountainbikové asociace mapují nová místa, kde by bylo možné uvažovat o trasách pro tento sport. Jde o to, aby úseky splňovaly technické parametry, které požadují bikeři, a zároveň byly v pořádku z hlediska ochrany přírody. Pokud se cyklisté a ochranáři dohodnou, bude KRNAP jediným českým národním parkem, který bikerům umožní legálně jezdit mimo značené trasy.

  Že jde o průlomové rozhodnutí, ...kdy se bude realizovat a jaké se hledají trasy? připravujeme delší článek na toto téma - sledujte stránky harachov.cz

   

  [ dhZdroje: Mladá fronta DNES, Časopis Krkonoše - Jizerské hory

  Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS