Zpět      Tisk     Všechny články

Návštěva rozhledny U borovice

16.7.2010 v 09:49

U obce Roprachtice nedaleko Vysokého nad Jizerou vyrostla na podzim roku 2009 nová rozhledna s nádherným výhledem na Krkonoše, Český ráj i Jizerské hory.

U borovice

Zajímavým tipem na víkendový výlet může být návštěva rozhledny U borovice. Osmnáct metrů vysokou rozhlednu s kamenným obložením si postavil z vlastních prostředků a za pomoci svých sousedů Roprachtický rodák. Stavba započala v dubnu roku 2008, kolaudována a zpřístupněna byla v listopadu 2009.

Ještěd, Bezděz, Jizera, Štěpánka, Kozí Hřbety, Žalý, Benecko, obrysy U borovice - rozhlednaOrlických hor, Tábor, Kozákov. Dvakrát do roka je vidět i Milešovka. Je to svým rozhledem vyhlášené místo,... prostě kruhový rozhled,“ vyjmenovává František Hubař.Stavěl jsem, abych mohl říct: Zastav se, člověče, a rozhlédni se, nemusíš jezdit do Afriky, do New Yorku, tady je taky pěkně – a řek´ bych, že líp – než kdekoliv jinde. Tohle místo je neobvyklé tím, že i když jsme rozvinutý kraj, tady v širokém okolí borovice není vidět drát elektrického vedení, to je důležitý moment a na lidi ten svobodný rozhled působí, aniž si to uvědomují“ dodává stavitel.


Rozhledna U borovice je pojmenována podle poslední borovice mezi Roprachticemi a Příkrým, kterou pod vrcholem zasadil jeho otec a z nichž se dochovala jediná.

INFO

Otevírací doba

Otevřeno je za dobré viditelnosti o sobotách a nedělích od 10 do 16 hodin, v zimním období od 10 do 15 hodin. V době prázdnin (od 01.07. do 31.08.) každý den od 10 do 16 hodin.  Budete-li mít zájem navštívit rozhlednu v jiné době, kontaktujte nás na telefonu 606 159 615.

Vstupné: Dospělí 25,- Kč, děti (7 až 15 let) 10 Kč, děti do 7 let mají vstup zdarma.


ODKAZ NA MAPU

Louka Harrachov

„Někdo si pro slávu po léta image pěstuje
a je pak navždycky z takové námahy na bednu.
To Hubař František dneska se s námi tu raduje,
jemu to nehrozí - na kopci postavil rozhlednu.
Každý, kdo po schodech vylezeš, koukej se do kraje,
raduj se z pohledu na hora a celé okolí,
a až se pokocháš, řekni si: Borec ten Franta je!
Rád jsem tu na chvíli zapomněl na imidž, na voly“


Od expedičního týmu Společenství emeritních mříčenských
sportovníků a jejich přátel - předneseno 17.11.2009

[ dh ] zdroje: Časopis Krkonoše - Jizerské hory, uborovice.cz

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS