Zpět      Tisk     Všechny články

Revitalizace kořenovské výtopny

27.4.2010 v 20:59

Železniční nadšenci chtějí s pomocí EU zachránit zničenou výtopnu

Železniční společnost Tanvald chce zachránit bývalou výtopnu v Kořenově. Budova z roku 1903 je součástí technického zázemí ozubnicové tratě z Tanvaldu do Kořenova. Nemá střechu, okna ani dveře.

výtopna v Kořenově výtopna v Kořenově

Patří k nejohroženějším památkám Libereckého kraje. Pokud se podaří získat evropské peníze na rekonstrukci, bude zřejmě v budoucnu depem pro unikátní ozubnicové lokomotivy, které musí stát pod širým nebem na nádraží v Tanvaldu, uvádí Petr Prokeš z železniční společnosti.

Projekt za zhruba 20 milionů korun počítá nejen s revitalizací výtopny v Kořenově, ale také s rozšířením muzea ozubnicové dráhy ve výpravní budově v Kořenově a s propagací unikátní ozubnicové trati Tanvald - Kořenov - Harrachov, která je od roku 1992 kulturní památkou včetně mostů, tunelů a budov. "Chtěli bychom také využít prázdné prostory výpravní budovy v Kořenově a vybudovat v nich konferenční, informační a turistické centrum," dodal Prokeš.

bývalá výtopna, dílna, vodárna a točna
výtopna

Provoz na více než stoleté ozubnicové trati z Tanvaldu do Harrachova začal v roce 1902.
Na dvanáctikilometrové trati jsou tři úseky s ozubnicí uprostřed koleje, která pomáhá lokomotivám překonat příkré stoupání.

Vlakem do Polska? Do Polska po železnici

Spojnice mezi Jizerskými horami a Krkonošemi je nejstrmější železniční tratí v republice a v posledních letech se stala vyhledávanou turistickou atrakcí. Pětkrát do roka na ní jezdí i unikátní ozubnicové lokomotivy. Partnery projektu, který má technický unikát více zviditelnit, jsou Národní technické muzeum a Mikroregion Tanvaldsko, který zahrnuje všechna města a obce ležící podél železnice.

Od roku 2008 má trať v Kořenově vlastní muzeum, kde mohou návštěvníci vidět i kus kolejí s ozubnicí a ozubeným kolem z lokomotivy. Z části nevyužívané trati ho dovolila vyříznout Správa železniční dopravní cesty, protože na trati je ozubnice v místech, kde ji lidé nemohou vidět.

Podstatnou část exponátů věnovali muzeu sběratelé, interiér doplňují fotografie a další dokumenty. V muzeu je také historický stožár elektrického vedení, který připomíná, že z Kořenova do Harrachova a dál do Polska byla trať už v první polovině minulého století elektrifikovaná.

Dnes tam však jezdí jen motorové vlaky, které končí v Harrachově. Trať do polské Sklářské Poreby je od roku 1945 zavřená.

"Už letos v létě by se ale po 65 letech měl provoz do Polska znovu obnovit," dodal Prokeš.

Železniční muzeum je přímo v budouvě vlakového nádraží.
Vynechat návštěvu tohoto u nás ojedinělého muzea věnované jediné ozubnicové železnici by byla věčná škoda a ani nemusíte být fanda do mašinek.
Nabídka muzea zahrnuje i prodej upomínkových předmětů, pohlednic, drobného občerstvení apod.
Letní provoz - od 29. května 2010 do 26. září 2010

Dráha a celé její zařízení je zajímavým technickým dílem, v němž zvláště lokomotivy jsou stále středem zájmu. Liberecko-jablonecko-tanvaldská dráha vybudovala výtopnu v dnešním Kořenově, společnou budovu pro svoje lokomotivy i pro stroje německé, které tam dojížděly ze sousedního Slezska, a také dílnu, ve které se opravovaly lokomotivy i vozy.

Pohled Kořenov Parní ozubnicová lokomotiva

 

[ dh ] zdroj: servis ČTK

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS