Zpět      Tisk     Všechny články

První letošní ježdění

31.3.2010 v 17:02

O uplynulém víkendu se na nás po tuhé zimě konečně usmálo štěstí, začalo přát počasí a do oblíbených horských řek a říček se, jako každé jaro, navalil dostatek vody, aby se daly splouvat.

První letošní ježdění a stromové zpravodajství z vodáckého serveru HYDROMAGAZÍN.CZ

Jedna z peřejí na horní Jizeře


Začátkem týdne to začalo na Vysočině a koncem týdne se vodácké řádění přesunulo do našich největších hor. Asi vám nemusím sjížděné toky představovat, ale přece - za zmínku stojí a informací o tom, kde jsou stromy není nikdy dost.

Slunečný den na horní JizeřeSlunečný den na horní Jizeře

Situace se uklidnila a o víkendu začaly téct toky v Krkonoších a Jizerkách. Já jsem s partou vyrazil hned v pátek a nelitovali jsme. Na úvod dne jsme se svezli na trochu sušší Jizerce II a horní Jizeře. Nižší vodní stav, ale vynahradila vysoká teplota. Pravděpodobně to ještě letos poteče (alespoň množství sněhu v okolí tomu napovídá) a tak musím upozornit na dva stromy v horním úseku Jizery. Jsou chvíli po soutoku s Jizerkou II a oba jsou na přehledných místech. První jde objet u levého břehu a druhý se musí podle vody obnést nebo přejet uprostřed.


Poslední skok na JizercePoslední skok na Jizerce

U skoku pod Kořenovem známého též jako Cutisin jsme dojeli partu Pražáků a s nimi jsme se vydali na další řeky. Dlouho nebyla Kamienna tak proč se nepodívat do zahraničí? A byla to šťastná volba. Kamienna překvapila vysokým vodním stavem a poprvé jsem zažil i dobře sjízdný motokros. Cestou si dejte pozor na pár stromů. Většina jde dobře objet jen jeden ne, tedy někdo ho přejel někoho donutil plavat. Je ve spodní části řeky, kde se Kamienna rozděluje a v levém rameni hned na začátku číhá strom, vypadá nenápadně ale viděli jsme, že dovede potrápit. Obnášení není problém.

 

Po návratu z Polska jsme jako večerní třešničku zvolili Mumlavu. Měla vynikající vodu a cestou nebyl jediný strom, takže krásnej den s vynikajícím zakončením.
Skok u Cutisinu

Na druhý den, tedy v sobotu se to v horách rozjelo ještě víc. Hned od rána měla parádní vodu Jizerka II s horní Jizerou, takže stejné dopoledne jako včera, akorát za větší vody. Pak přesun na Kamenici, která hlásila 30 kubíků! Na nasedání vidíme že vodočet nelhal a jsme zvědaví co se bude dít. Nebejt plavajích klacků a PET lahví bylo by to parádní. Vlastně ještě nebejt stromů před Prádelnou, v Navarovské soutěsce a nad Tobogánem.

Před Prádelnou jsou stromy dva, jsou zdálky vidět a jdou v klidu objet. Problém nastává v Navarovské soutěsce těsně před jejím koncem (nad peřejí Okýnka). Tady leží v korytě několik stromů najednou a přicházejí poměrně nečekaně. Šly podjet vpravo, ale bylo to hodně riskantní, takže doporučuji přenášení. Stromy nad Tobogánem nebyly za našeho stavu nijak nebezpečné, tvořily asi metr vysoký stupeň, který byl v pohodě sjízdný středem, proud potom ale rychle táhnul do Tobogánu.Jedna z peřejí na horní Jizeře
Pod Tobogánem jsme potkali ještě asi dva stromy, ale ty za naší vody nebyly žádný problém a byly skoro celé pod vodou. S nižší vodou to bude jinak tak dávejte bacha!

 

Nu a na závěr dne opět Mumlava, ale protože jsme byli ještě plní energie tak jsme si k ní přidali navazující úsek Jizery až do Vilémova. Tady je to všechno bez stromů a v pořádku. Pokud někdo objevil něco dalšího nechť dá neprodleně vědět ať nemusíme číst smutné zprávy v novinách. Uvidíme se na další jarní vodě.

autor Snížák Foto: Honz, Muska Vodácký magazín HYDRO

[ dh ]

 

článek Mumlava CZDRC
Nápad sjet si Mumlavský vodopád vznikl zcela nenadále, když jsme byli na jaře tohoto roku pádlovat v Krkonoších.
+ VIDEO

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS