Zpět      Tisk     Všechny články

Horské vrcholky lákají běžkaře

8.3.2010 v 08:58

Při současném počasí mají příznivci běžeckého lyžování dostatek možností pro delší výlety. v Krkonoších je pro ně připraveno přes 550 km strojně udržovaných a velmi dobře značených lyžařských běžeckých cest. (z tohoto počtu je 69 km homologovaných závodních tras).

Magistrála:

Běžkařské Krkonoše mají dvě páteře. Kondiční běžci využívají především Magistrálu, která se táhne od Harrachova přes pramen Labe, Mísečky, Špindlerův Mlýn a Pec pod Sněžkou do Žacléře. Je protahovaná širokými rolbami a vyhovuje tedy bruslařům i klasikům. Navíc vede co nejvíce v lese a závětří, a dá se tedy v téměř celé délce využívat i za špatného počasí.

Mapa

Hřebenovka

Turisté, kterým jde v první řadě o daleké výhledy a zdolané hory, jezdí o něco výš na hraniční hřeben s Polskem. Na cestě mají Violík, Stříbrný hřeben, Sněžku a Svorovou horu. Stopa tady bývá často zapadaná sněhem, odfoukaná až na ledový podklad, nebo naopak rozrytá od lyžařů, kteří v prudkých sjezdech berou běžky na ramena.

JIZERSKÁ LYŽAŘSKÁ MAGISTRÁLA
zima

Oblíbenou běžkařskou destinací jsou i Jizerské hory, jimiž prochází cca 130 km upravovaných běžeckých tratí.
Vyhledávanou trasou běžkařů – milovníků delších tratí – je okruh z Harrachova přes Mýtiny do Polska, přes Orle a Velkou jizerskou louku z polské strany na Smrk, odtud dolů na Smědavu, ze Smědavy třeba po Promenádní cestě na Jizerku, dolů údolím Jizery na Mýtiny (lyžařský areál s vlekem a sjezdovkou) a odtud zpět přes kopec k železniční stanici Harrachov a dolů do Harrachova. Celá trasa měří cca 60 – 65 km, převýšení cca 1200 m, je dobře zvládnutelná za dobrých sněhových podmínek.

Pokud přemýšlíte, kde si na běžkách užít závěr zimní sezony, rozhodně byste také neměli vynechat polské Jakuszyce. Čtyři kilometry od Harrachova, na pomezí Krkonoš a Jizerských hor, čeká na milovníky bílé stopy učiněný běžkařský ráj. více zde

Značení běžeckých tras v Krkonoších
V terénu se setkáte s několika druhy značení lyžařských tras, která vám pomůžou při orientaci i při výběru správné náročnosti trasy. více zde


Informace o běžeckých tratích Skiareál Harrachov

Aktuální stav běžeckých tras

 

[ dh ]

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS