Zpět      Tisk     Všechny články

Nový skiareál u hranic

11.2.2010 v 15:52

S nápadem, jak oživit turistický ruch a zapojit do toho co nejvíc obyvatel, přišla radnice v polském městě Szklarska Poreba, které leží v sousedství Harrachova na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš.

Vedení města chce za peníze obyvatel vybudovat další lyžařské středisko. Szklarska Poreba se inspirovala v polsko-slovenském příhraničí, kde 240 horalů založilo společnost a za 12 milionů zlotých (asi 72 milionů korun) postavilo areál se čtyřmi vleky.

„Realizaci projektu by bylo možné zajistit klasickým způsobem čili prodat městský pozemek investorovi. My se to zřejmě pokusíme udělat jinak a tímto způsobem sjednotit i rozhádanou Szklarskou Porebu. Všechny by spojil společný zájem,“ uvedl do Gazety Wroclawske předseda městského zastupitelstva v Porebě Grzegorz Sokolinski.

Skiarena Szrenica 360°

Město vlastní ve svém centru pozemek, na kterém by bylo možno umístit 800 metrů dlouhou čtyřsedačkovou lanovku, několik menších vleků, systém umělého zasněžování a snowpark. V létě by se areál změnil na cyklistický park se sjezdovými trasami.

VSkiareále Szklarské Porebě se v současnosti debatuje nad právní stránkou vzniku společnosti, do níž by město vložilo pozemek, který je v územním plánu pro lyžařský vlek vyčleněn, a obyvatelé by si koupili její akcie.

Celkové náklady na vybudovaní nového lyžařského areálu v lázeňském městě by se měly pohybovat kolem osmi milionů zlotých, tedy asi padesáti milionů korun.

Kdyby se v devítitisícovém městě rozhodla tisícovka občanů do společnosti vstoupit, každý by si musel koupit akcie asi za 50 tisíc korun. Radnice předpokládá, že investory budou vlastníci hotelů a penzionů, které by mohly po vybudování areálu nabízet zdarma vstupenky na vleky tak, jak je tomu v alpských hotelích.

Podle manažera cestovního ruchu ve Szklarské Porebě Zbigniewa Kubije jde o dobrý obchod, do kterého určitě bude on sám investovat: „Sleduji jiná lyžařská střediska a vím, že návratnost investic je dosažena již po šesti až sedmi letech.“


FOTOREPORTÁŽ OD dokončené Sněhové pevnosti najdete již brzy ve fotogalerii

[ dh ] zdroje: Mladá fronta DNES, panoramica.com.pl

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS