Zpět      Tisk     Všechny články

Lyžařské helmy - nezbytná výbava

17.11.2009 v 10:48

O bezpečnosti při lyžování se mluví v Česku stále víc. Horská služba v celém Česku eviduje každou zimu zhruba 7 500 úrazů. "V poslední sezoně jsme vyjížděli více než rok předtím. Přičítám to větší návštěvnosti na horách," míní náčelník české Horské služby Jiří Brožek. Všímá si však, že jeho kolegové odvážejí ze svahů lyžaře se stále vážnějšími zraněními. "Dříve jsme pomáhali hlavně lidem s vymknutým kotníkem, teď si častěji poraní i páteř nebo hlavu," sdělil Brožek. Přijíždí více lyžařů než dříve a lidé se také na sjezdovce víc baví. Zkoušejí snowboard, free-style.

V Krkonoších platí přímá úměra: čím jsou děti mladší, tím častěji nosí helmy," říká primářka dětského oddělení Horské nemocnice ve Vrchlabí Věra Pátková. "Tříletá, čtyřletá mrňata ji mají skoro všechna, zatímco na školní zájezd na druhém stupni si ji nevezme nikdo." Podle zkušeností primářky jsou přitom poranění hlavy nejčastější a nejnebezpečnější úrazy na lyžích u dětí do puberty. "Otřes mozku," zní nejčastější diagnóza.

Panorama Rokle

Tak jak je povinná cyklistická helma, neměla by být tedy zanedbávaná ani helma pro lyžaře.

Proč jezdit v helmě?
Ze statistiky Horské služby ČR vyplývá, že poranění hlavy, ať nitrolebeční nebo zlomeniny lebky a obličeje, jsou nejčastější diagnózou při zranění vůbec. Až druhé místo zaujímají nejrůznější zlomeniny končetin.

Helma, brýle a periferní vidění
Někteří lyžaři se vymlouvají na to, že jim helma může limitovat jejich zorný úhel, čímž jim brání v rozhledu. Samozřejmě to není pravda a přesvědčit se o tom můžete jedině vyzkoušením si helmy na vlastní hlavě

S helmou v Alpách
Přilba pro děti je v Itálii a některých spolkových zemích Rakouska povinností. Ale i tam, kde není dána vyhláškou, je samozřejmostí. Přilbu běžně nosí i čím větší počet dospělých lyžařů.

Harrachov - zima
Krkonoše - Zima

Lyžařské helmy nejsou totéž jako snowboardové helmy
Lyžařské helmy mají pevný skelet sahající až k uším, přičemž je možné ho doplnit o chránič brady (integrál), který se připevňuje pomocí šroubů. Snowboardové helmy nemají skelet, který by zasahoval až k uším, ale je ukončen nad ušima. Uši jsou pak překryty odnímatelnými měkkými kryty. Díky tomu jsou snowboardové helmy lehčí a umožňují lépe „vnímat” okolí sluchem. Lyžařské helmy však chrání hlavu z větší části, proto mohou být z bezpečnostního hlediska o něco lepší.

Jak vybírat lyžařskou helmu
Lyžařskou helmu je nutné si vždy osobně vyzkoušet (velikost udávaná v centimetrech je jen orientační). U dětských lyžařských helem se dá většinou vnitřní prostor regulovat. poznámka: velikost helmy se určuje podle průměru hlavy v centimetrech jako například u klobouků nebo čepic. Vybírat můžete lyžařské helmy celoskeletové nebo s větracími otvory. Lyžař se obvykle tolik nepotí, ale určitým kompromisem mohou být zavírací větrací otvory.

Lyžařská helma by se měla kupovat zároveň s lyžařskými brýlemi. Je vhodné, aby nechyběly úchyty pro pásek brýlí nejen vzadu, ale také po stranách helmy (brýle pak nekloužou). Vnitřní polstrování může být pevné, nebo vyjímatelné. Hygienické je vnitřní polstrování, které jde vyjmout a vyprat. Lehčí lyžařské helmy tolik nenamáhají krční páteř (což je důležité zejména u dětských modelů).

V obchodě
Stojí od 800 do 3 000 korun. Nejprodávanější helmy pro děti, které se lépe přizpůsobí velikosti hlavy, vyjdou na 1 200 korun. Zkoušky na sněhu a v laboratořích ukázaly, že ani levná přilba nemusí být špatná.

www.levnelyze.cz (i helmy) Levné lyže

Sněhový zpravodaj - od 20.11 každý den
získejte všechny údaje najednou bez zdlouhavého hledání- harrachov.cz

 

[ dh ] zdroje: vitalia.cz, levnelyze.cz

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS