Zpět      Tisk     Všechny články

Více volnosti v národním parku

13.11.2009 v 23:13

Více volnosti při pohybu turistů a snazší vjezd automobilům do nejméně chráněné části Krkonošského národního parku, umožní nový návštěvní řád. V horách ale nadále zůstane v platnosti několik zákonných omezení. Zatímco původní a dosud platný návštěvní řád z roku 1993 přísně zakazuje návštěvníkům volný pohyb mimo značené cesty v první i druhé zóně národního parku, nová pravidla budou benevolentnější.
Panorama Rokle

„Po zhruba devadesáti dvou procentech území parku se bude moci chodit volným terénem. Omezení bude platné pouze v první zóně,“ upřesňuje mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Snazší bude také vjezd do národního parku.
Do třetí, nejméně chráněné zóny se motoristé dostanou po zaplacení poplatku. Pro vjezd do přísněji chráněných zón bude nutné povolení správy parku. Dosud je pro motoristy na území parku nutná vládní výjimka.„Nyní řešíme technologii vybírání poplatků. Uvažujeme například o platbě po internetu nebo o řešení podobném parkovacím automatům,“ říká Drahný.

Krkonoše - Léto
Krkonoše - Zima

Výše poplatků by měla zůstat zhruba stejná jako dosud, kdy poplatky stanoví obce podle délky a účelu vjezdu vozidel do parku. Ceny se tak i nadále budou pohybovat od dvaceti korun až po stokoruny. Vedení národního parku se neobává, že by s novými pravidly došlo ke snížení ochrany přírody.
V Krkonošském národním parku nadále bude mimo jiné platit zákaz volného pobíhání psů, vstupování do jeskyní a podzemí, rozdělávání ohňů či táboření.
Nesmí se také sbírat planě rostoucí rostliny, odhazovat odpadky nebo plašit zvěř a rušit klid nadměrným hlukem.


Nový návštěvní řád, který podle Drahného vejde v platnost zřejmě během ledna či února, projednávaly se správou i krkonošské obce, které měly řadu připomínek.


„Nakonec jsme se celkem dobře dohodli,“ uvedl místostarosta Harrachova Přemek Vodseďálek. Vstřícnost vzájemných jednání potvrdil i předseda sdružení Svazku měst a obcí Krkonoš Jan Sobotka. „Obce požadovaly rozumnou výši poplatků za vjezd a setrvání motorových vozidel,“ připomněl jeden z požadavků. Kromě nového návštěvního řádu projednává KRNAP také nový plán péče. Ten povede ke změně velikosti jednotlivých zón. Prakticky celá současná druhá zóna by se měla připojit k první, nejpřísněji chráněné. Omezení pohybu se tak opět rozšíří.

 

[ dh ] zdroj: mfdnes.cz

K návrhu návštěvního řádu KRNAP
(byl vyvěšen na úřední desce)
připomínky do 14.11.2009
Kontaktní osobou pro přijmutí dalších písemných připomínek do zmíněného data je místostarosta města JUDr. Přemek Vodseďálek, mobil 725 071 081

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS