Zpět      Tisk     Všechny články

Sucho trápí nejen houbaře

27.9.2009 v 09:27

V místech, kde by za normálních podmínek měly téct horské potůčky, jsou pouze suchá koryta. Úpské rašeliniště je v některých částech zcela vyschlé.

Sucho trápí živočichy i rostliny a výrazně zvyšuje nebezpečí požáru. Podle mluvčího správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radka Drahného jeho strážci sucho jako letos nepamatují. Také milovníci hub prožívají letos v podzimních lesích jen hubené žně. Katastrofální nedostatek vláhy totiž způsobil, že hřibovité druhy nerostou skoro vůbec.

"V posledních týdnech v Krkonoších nebyly výrazné srážky. Když už pršelo, jednalo se o přívalové deště, které z hor rychle odtekly a navíc napáchaly značné škody," konstatoval ředitel KRNAPu Jan Hřebačka.

Nynější sucho má negativní vliv zejména na říční ekosystémy.

Menší množství vody v tocích znamená menší životní prostor pro ryby a vodní bezobratlé. "Ryby se udrží v korytě potoka, ale bezobratlí uvíznou na mělčině. Když ta vyschne, vše, co v ní žilo, zahyne," řekl odborný pracovník správy parku Josef Harčarik.


Strážci parku upozorňují, že v rezervaci je zakázáno kouřit, rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně. Právě zřejmě od nedopalku cigarety hořel nedávno asi desetiletý les na svazích Kotle nad Dolním Dvorem. Několik hodin také bojovali profesionální i dobrovolní hasiči s lesním požárem, který vypukl v pátek krátce po poledni v harrachovské lokalitě „Lesní Zátiší“ v části Rýžoviště.

Velké sucho je přitom už od konce srpna, v první polovině září spadlo pouze 14 procent obvyklého množství srážek. Kvůli suchu se snižuje i množství vláhy v půdě, takto vyprahlá prý byla naposledy v roce 2003. „Sucho u nás trvá od posledního srpnového týdne. Od té doby takřka nezapršelo.

Celou situaci by mohli vyřešit až místní srážky, které odstartují tento týden. Půjde ale jen o lokální srážky,“

 

[ dh ] zdroj: hory-krkonose.cz

 

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS