Zpět      Tisk     Všechny články

Podzim na horách

29.9.2009 v 08:32

S měsícem září se již pootevírá branka k nejvýraznějšímu a nejkrásnějšímu období našich hor. I když ten opravdový syrový čas s barevnými variacemi listnáčů teprve přijde, babí léto nás okouzlí obdobně jako na jaře rozkvetlý máj.

Lidově se babí léto také nazývá „léto svatého Václava“, v návaznosti k 28. září. Tento den, teprve nedávno vyhlášený státním svátkem, byl v horských oblastech určující k svádění dobytka z letních pastvin do nížin k přezimování. Dny se už zkracují a slunovrat je brzy zlomí ve prospěch noci. Svatoanenská „chladna zrána“ se pozvolna změnila v syrové ranní mlhy a na žloutnoucích stéblech třtiny časné přízemní mrazíky kouzlí zubatou jinovatku, pravý horský šedivák...

Podzim

Září má také mezi svými jedenácti bratříčky dva primáty; z celoročního sledování se u něho registruje nejnižší průměrná měsíční oblačnost a ve stupnici působení na ostatní měsíce je nejvlivnějším měsícem roku!

Kladný vliv má na říjen téhož roku, červenec a srpen následujícího roku a na duben, září a srpen po dvou letech. Tzn. že stoupnou-li teploty v září proti normálu, budou patrně nadnormální teploty v uvedených měsících. Existuje také několik úsloví vztahující do vazby září s březnem: Jaké počasí v září, tak se i v březnu vydaří. Snad je to tím, že se v obou měsících vyskytuje rovnodennost (21. 3., 23. 9.), pročež by se počasí mohlo podobat. Speciální pořekadlo zmiňující podzimní rovnodennost se však neuchovalo.

Harrachov na podzim Mumlavský vodopád

V září a řijnu si také hory trochu vydechnou. Málo ruchu na turistických cestách a mimosezónní ceny lákají na báječnou dovolenou Letní „rekreanti za každou cenu“ ubydou a napětí znatelně povolí.

Užijte si dovolenou nebo jen prodloužený víkend v Krkonoších! Vyberte si Podzimní dovolenou podle Vašich představ. Zde naleznete Informace o ubytování, turistických i cyklistických trasách a kalendář kulturních událostí.

 

Ubytování, Unterkunft, Accommodation
Apartmány
-
Chaty a chalupy
--
Hotely
Pensiony
-
Služby
-
Ubytování v okolí

 

[ dh ] zdoj: Časopis Krkonoše - Jizerské hory

 

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS