Zpět      Tisk     Všechny články

Turistické cesty pro vozíčkáře

13.9.2009 v 10:57

V Krkonošském národním parku se hledají cesty, kudy mohou projet i vozíčkáři a procházet hůře pohybliví nebo starší lidé a rodiče s malými dětmi v kočárcích. Odborníci ze správy parku spolupracují při výběru bezbariérových turistických tras s handicapovanými. V minulém týdnu se s nimi vydali na cestu Mumlavským dolem z Harrachova ke Krakonošově snídani. Mluvčí správy parku Radek Drahný oznámil úmysl upravit pro vozíčkáře dalších devět tras a uvažuje se o 20 následujících.

Na túru lze vyjet i na vozíku článek ze 7.7.2009

 

Túra v Krkonoších nemusí být jen výsadou pěších turistů.

"V té nabídce bezbariérových cest bychom chtěli mít cesty jak v údolích, tak na hřebenech. Naše zkušenosti říkají, že vozíčkář s doprovodem je schopen vyjet i na Sněžku," řekl pro ČT Drahný. Do konce roku bude podle něj jasné, zda správa parku obdrží přes milion korun z evropských fondů, o které žádala.

Překážky pro vozíčkáře
Do projektu patří vyhledání, zmapování a vyznačení cest pro vozíčkáře. Správa parku počítá také s vypracováním dokumentace na rekonstrukci turistických tras a některých svých informačních středisek. Plánuje v nich bezbariérové vstupy a toalety. Pracovníci správy našli deset cest, které se hodí pro handicapované turisty už nyní, a nemusí se výrazně upravovat. Informace o nich zanesou do map a uveřejní na internetu.

Deset tras, kudy vozíčkáři projedou, zařadila správa parku do skupiny Top 10.

Do této skupiny zařadila správa parku následující trasy:
Pomezní Boudy - U Kostela - Černá Voda - Pomezní Boudy, Pec pod Sněžkou - Obří Důl - Pec pod Sněžkou, Špindlerův Mlýn - Labský důl - Špindlerův Mlýn, Janské Lázně - Rudolfovo údolí - Janské Lázně, Špindlerova bouda - Petrovka - Špindlerova bouda, Špindlerův Mlýn - Důl Bílého Labe - Špindlerův Mlýn, Špindlerův Mlýn - Svatý Petr - Špindlerův Mlýn, Benecko - Rovinka - Krausovy Boudy - Benecko, Harrachov - Krakonošova snídaně - Harrachov, Vrbatka - Pramen Labe - Labská bouda - Vrbatka.

Asfaltová cesta Mumlavským dolem ke Krakonošově snídani měří asi pět kilometrů a mírně stoupá. Kromě vozíčkářů využijí bezbariérových tras v Krkonoších také senioři nebo rodiče s malými dětmi a kočárky.

Videoreportáž ČT24

 

[ dh ] zdroj: ct24.cz

 

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS